Search
Close this search box.

Pracující mají nárok na větší ochranu

Na potřebě větší ochrany a silnějšího postavení pracujících se shodují Sociální demokracie i ČMKOS.

Odmítáme prodlužování zkušební doby a zkracování výpovědní doby, odmítáme výpovědi e-mailem, žádáme o implementaci evropské směrnice o minimální mzdě do našeho právního řádu nejpozději od ledna 2025. Na těchto tématech se shodli zástupci vedení ČMKOS a Sociální demokracie při tradičním společném jednání 30. dubna. Zástupci obou organizací si na pražském Střeleckém ostrově zároveň připomněli 134. výročí Svátku práce.

Předseda Sociální demokracie Michal Šmarda a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula se shodli, že vládní pravice přehlíží sociální dialog, prosazuje své návrhy mimo řádný legislativní proces a pokračuje v nevýhodné politice nízkých mezd.

„Česká ekonomika jako jediná nedosáhla úrovně HDP před pandemií koronaviru. Jeden ze zásadních důvodů je vládní politika nízkých mezd společně s vysokými cenami energií a potravin,“ řekl předseda SOCDEM Michal Šmarda.

„Motorem české ekonomiky je domácí poptávka, peníze lidí, kteří svůj výdělek utratí za základní služby a zboží. Odpor vlády ke zvyšování mezd a platů je významnou brzdou české ekonomiky,“ doplnil lídr evropské kandidátky SOCDEM a exministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.

Předseda ČMKOS Josef Středula zdůraznil, že odbory protestují proti záměru vládních poslanců prosadit výpovědi z práce bez udání důvodu. „Výpověď bez udání důvodu znamená oslabení práv zaměstnanců a jejich ochrany. Otevírá dveře k posílení diskriminace na trhu práce,” uvedl Středula. Připomněl také, že ČMKOS stále sbírá podpisy pod petici proti výpovědím z práce bez udání důvodu.

Zástupci a zástupkyně ČMKOS a Sociální demokracie se shodli, že odmítají:

  • Výpovědi ze zaměstnání bez udání důvodu
  • Prodlužování zkušební doby a zkracování výpovědní doby
  • Zasílání výpovědí zaměstnancům e-mailem

Všechny tyto návrhy vedou ke snížení ochrany pracujících na rychle se měnícím trhu práce. Žádný z těchto bodů se nevěnuje skutečným problémům českého pracovního trhu, jakými jsou často nevýhodné pracovní a mzdové podmínky, nesoulad nabídky práce a poptávky po práci rozbujelý švarcsystém nebo další problematické formy zaměstnávání.

ČMKOS souhlasí se záměrem lidoveckého ministra Jurečky zavést automat na zvyšování minimální mzdy a tím, že do roku 2029 bude minimální mzda ve výši 47 procent predikované průměrné mzdy. Jde o přijatelný kompromis.

Přesto platí, že Sociální demokracie a ČMKOS dávají přesto přednost navyšování minimální mzdy podle evropského doporučení.

Dnes je minimální mzda rozhodnutím vlády určena na 18 900 Kč, kdyby vláda zavedla výši minimální mzdy dle doporučení evropské směrnice, mohli by zaměstnanci v ČR brát už letos 23 800 Kč (60 % mediánu) nebo alespoň 23 000 Kč (polovinu průměrné mzdy).

ČMKOS i Sociální demokracie zásadně nesouhlasí se zrušením zaručených mezd, které zohledňují náročnost profesí, a skutečností, že nedošlo k naplnění směrnice v oblasti podpory kolektivního vyjednávání. Sociální demokracie i ČMKOS každá z různých pozic požadují zachování dosažené úrovně ochrany práv zaměstnanců a vyzývají vládu, aby se věnovala skutečným problémům trhu práce, řešila růst cen a vysoké ceny energií a věnovala se práci na modernizaci českého průmyslu a ekonomiky jako celku.