Search
Close this search box.

Stát musí pomoci se zajištěním zdravotní péče

Předseda Sociální demokracie a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda jednal s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým.

Řeč byla především o tématech, která řeší téměř všechny regiony, a to o dostupnosti zdravotní péče či o finanční podpoře periferních oblastí. Řešili se také aktuální výzvy v regionu a klíčové investice včetně stavby dálnice D35.

Pardubický kraj pod vedením hejtmana Martina Netolického může být dalším regionům v mnohém příkladem. Ačkoliv je to menší kraj, tak je velmi úspěšný v čerpání evropských dotací a má za sebou skvělé výsledky a velké investice. Některé problémy však sdílí s jinými kraji. Jedná se například o dostupnost primární zdravotní péče, a to především v periferních regionech. Zajistit, aby byli stomatologové, praktičtí a dětští lékaři i v menších městech, musí stát, respektive pojišťovny. I odlehlejší regiony si zaslouží dostupnou a kvalitní zdravotní péči, řekl Michal Šmarda, který ocenil krajské investice do centrálních příjmů v Pardubické a Orlickoústecké nemocnici nebo výstavbu nové Nemocnice následné péče v Moravské Třebové, kde je ředitelem dlouholetý sociální demokrat Pavel Havíř.

Inspirací pro ostatní regiony může být Pardubický kraj v dlouhodobé podpoře okrajových a znevýhodněných oblastí. Máme velmi detailní a přesná data, která nám ukazují nejen na vnější periferní regiony často postižené úpadkem velkých průmyslových podniků v 90. letech, ale také na vnitřní periférie, o kterých se téměř nehovoří. Proto se v rámci krajských dotačních programů snažíme žadatele z těchto obcí zvýhodňovat. Není to tedy nahodilá záležitost, ale koncepční přístup k vyrovnání rozdílů mezi regiony a obcemi. Obdobně a ve vetší míře by měl pracovat stát, což však bohužel nemám pocit, že by se dělo, protože kohezní politika de facto nefunguje, uvedl hejtman Martin Netolický, který s Michalem Šmardou řešil také výstavbu dálnice D35 a přivaděčů, jejichž stavbu na sebe převzal kraj. Přivaděče k dálnici by měl stavět stát, pokud tento úkol na sebe kraj převzal, měl by mu stát výrazně finančně pomoci, když už se zákon pro urychlení důležitých infrastrukturních staveb na přivaděče nevztahuje,“ sdělil předseda Šmarda.