Search
Close this search box.

Zlínský kraj: Boj o nemocnice nekončí!

Sociální demokracie  představila ve Zlíně své čelní kandidáty pro nadcházející krajské volby ve Zlínském kraji.

Kandidátní listinu povede lékařka a náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Olga Sehnalová. Na kandidátní listině Sociální demokracie jsou také členové Strany Zelených, odboráři a nezávislé osobnosti. 

Lídryně kandidátky MUDr. Olga Sehnalová nejprve zhodnotila východiska vzešlá  z výsledku posledních krajských voleb: „Před čtyřmi lety rozhodli občané v krajských volbách, jak si představují krajské zdravotnictví. Změnili tak plány mocným a otočili kormidlem směřování krajského zdravotnictví. Naší hodnotou bylo a je zachování dostupné zdravotní péče, ne její privatizace a přeměna na placené zdravotnictví jen pro bohaté. Boj za naše nemocnice nekončí!uvedla Sehnalová.

Následně se jednička na kandidátce vyjádřila ke klíčovému tématu dostupnosti krajského zdravotnictví pro občany ve Zlínském kraji: „Dostupnost zdravotní péče není fráze, je to zcela reálný problém, který se dotýká každého z nás.  Mluvíme tady o vzdalování zdravotní péče, nedostatku praktických lékařů, zubařů nebo o stále větších doplatcích, za ošetření a léky, které, pokud jsou vůbec dostupné, si musí pacienti hradit. Pro mnoho lidí a rodin už je situace finančně neúnosná. Přesto vidíme na centrální a vládní úrovni v Praze jasné signály, které povedou k ekonomickému rozkladu zdravotnictví a následnou přípravu  jeho privatizace. Dostupné zdravotnictví a rovnost v přístupu ke zdravotní péči je pro sociální demokracii základní programová hodnota, kterou vždy hájila a garantovala, nikdy neustoupila a nikdy neustoupí,“ dodala Olga Sehnalová.

Posléze lídryně zhodnotila aktuální období práce na kraji v pozici náměstkyně hejtmana: „Ve Zlínském kraji máme za sebou téměř 4 roky práce na stabilizaci krajského zdravotnictví, intenzivní práce na přístrojové a stavební modernizaci všech čtyř nemocnic, které vlastní Zlínský kraj. Právě nemocnice a zdravotnický personál v nich považujeme za pilíř a oporu dostupné zdravotní péče v kraji. Jejich nezastupitelná role je i ve výchově a vzdělávání zdravotníků, což je základ pro udržení dostupnosti zdravotní péče pro naše občany, jak v samotných nemocnicích, tak v ambulancích,“ zdůraznila MUDr. Sehnalová.

Na závěr svého vystoupení lídryně kandidátky SOCDEM okomentovala plány do budoucna: „Se stejnou filozofií a garancemi na připravené investiční plány jdeme i do dalších čtyř let. Nemocnice patří lidem našeho kraje, ne soukromým vlastníkům, bránili jsme je a ubráníme i v budoucnu.

A co nás čeká v dalším období?

Budeme pokračovat ve významných stavebních investicích do námi připravených projektů ve všech čtyřech nemocnicích kraje, posílíme podporu výchovy a vzdělávání zdravotníků, jak pro nemocnice, tak pro terén, zajistíme další rozšíření studijních možností zdravotnických oborů v kraji a intenzivní spolupráce zdravotnictví se sociálními službami, tam, kde se v péči o pacienta setkávají.

Dostupná zdravotní péče je postavena na mnoha faktorech, ale kvalitně vybavené a modernizované nemocnice, kvalitní zdravotnický personál a dostatek financí je základ, bez kterého dostupnou zdravotní péči mít nebudeme. A za to hodlám další roky bojovat. To vám slibuji“, dodala závěrem Olga Sehnalová.

O boji za spravedlivé důchody hovořila dvojka na kandidátce, členka krajského Sociálního výboru Taťána Valentová Nersesjan: „Menší důchod za více odpracovaných let? SOCDEM říká NE! Důchody musí být spravedlivé! Je proti zdravému rozumu, aby lidé pracovali čím dál déle a důchod dostávali čím dál menší!“ dodala Valentová Nersesjan.

Za kandidáty odborů promluvila trojka na kandidátce, zdravotní sestra a předsedkyně odborů v Krajské nemocnici T. Bati Martina Hvozdenská. Podle ní je důležité, aby lidé věděli, že naši kandidáti nepodporují asociální kroky současné Vlády. „Lidé potřebují jistoty“, uvedla Martina Hvozdenská.

Místostarosta Kroměříže Karel Holík uvedl, že pro naše kandidáty je rovněž důležitá podpora dostupnosti sportu. „Pravidelné sportování má blahodárné účinky na zdravotní stav lidí, což se následně pozitivně odráží v celém systému zdravotní péče. Proto podporujeme dostupný sport pro všechny generace“, dodal Karel Holík.

Kandidáty Zelených na kandidátce zastupuje lékař Kroměřížské nemocnice a současný zastupitel Zlínského kraje MUDr. Richard Kreml. „Zelení oceňují dobrou spolupráci se SOCDEM ve Zlínském kraji. Ukázalo se, že k sobě máme blízko nejen programově, ale i lidsky. Děkuji za spolupráci současným zastupitelům Olze Sehnalové, Aleně Gajdůškové a Stanislavu Mišákovi. V dalším období máme společně na co navazovat“, dodal za Stranu Zelených Richard Kreml.

Čelní kandidáti SOCDEM s podporou Zelených a odborů:

  1. MUDr. Olga Sehnalová, MBA, náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví, lékařka, 55 let, nezávislá kandidátka
  2. Mgr. Taťána Valentová Nersesjan, pedagog, členka Sociálního výboru Zastupitelstva Zlínského kraje, 56 let, členka SOCDEM
  3. Martina Hvozdenská, zdravotní sestra, předsedkyně odborů v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně, 49 let, nezávislá kandidátka
  4. MUDr. Richard Kreml, lékař-ortoped, zastupitel Zlínského kraje a města Kroměříž, 53 let, člen Strany Zelených
  5. Mgr. Karel Holík, MBA, místostarosta města Kroměříž, 49 let, člen SOCDEM
  6. Ing. Josef Říha, starosta obce Hvozdná, stavební inženýr, 39 let, člen SOCDEM
  7. Ing. Ladislav Kryštof, místostarosta města Uherský Brod, 66 let, člen SOCDEM

Informace najdete také zde.