Co nás čeká na této schůzi Sněmovny?

8. ledna 2017

Po vánoční přestávce začíná další schůze Poslanecké sněmovny. Na jejím programu je pro sociální demokracii i tentokrát celá řada důležitých bodů, jejichž prosazením chceme pokračovat v naplňování našeho volebního programu a programového prohlášení vlády.

V závěrečném třetím čtení bude Sněmovna schvalovat daňový balíček, kterým opakovaně a významně snižujeme daňovou zátěž pracujících rodin s dvěma a více dětmi. Jeho součástí je i úprava zaměstnaneckých benefitů. Předložil jsem pozměňovací návrh, který rozšiřuje okruh nepeněžních plnění poskytovaných zaměstnavatelem zaměstnanci nebo jeho rodinnému příslušníku o příspěvek na tištěné knihy, včetně obrázkových knih pro děti. Knihy se kupují čím dál méně, lidé méně čtou a alarmující je nárůst počtu dětí, které nečtou vůbec. Z výzkumů víme, že pro mnoho lidí jsou knihy příliš drahé, proto věřím, že tento návrh může tento znepokojivý trend zmírnit.

Další důležité změny jsou v rezortech školství a sociálních věcí. Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi řeší zejména problematiku lidí žijících na ubytovnách, v oblasti sociální politiky se budeme zabývat zavedením dávky otcovské poporodní péče. Chceme zejména motivovat a podpořit otce k zapojení se do rané péče o dítě. Novela školského zákona pak zvyšuje transparentnost financování mateřských, základních, středních škol a učilišť. Zlepšením systému přidělování peněz ze státního rozpočtu školám sledujeme základní cíl, zajistit kvalitnější vzdělávání našich dětí.

Z důležitých novinek, na které čeká úvodní první čtení, vybírám novelu zákona o kybernetické bezpečnosti. Je totiž dalším z kroků zlepšujících již tak vysokou připravenost státu na hrozbu kybernetických útoků. Ochrana občanů České republiky je v dnešní době prioritou, proto Sněmovna začne projednávat též novelu zákona o obecní policii a změny v zákoně o Vojenské policii.

Naopak efektivnější ochranu spotřebitele má za cíl novela zákona o České obchodní inspekci.

Ekonomice se daří, máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě, rostou platy i mzdy, sociální demokracie prosadila zvýšení důchodů a růst minimální mzdy. Posílili jsme výdaje na vědu a výzkum, ale také na bezpečnost i obranu. Poslanecký klub ČSSD chce i v letošním roce navázat na svou úspěšnou a pilnou práci, být spolehlivým partnerem vlády a podílet se na zlepšování života a životní úrovně všech občanů České republiky.

Roman Sklenák, předseda Poslaneckého klubu ČSSD

Blogy