D. Ostrá: Sociální stát a křesťanská láska za časů nevěřícího Mariana

30. března 2023

Každý vztah závisí na důvěře. I vztah občana a státu, potažmo vlády. Pokud celý život pracujeme či pečujeme o druhé, oprávněně věříme, že se dočkáme důstojného důchodu. Platíme-li daně a odvody, důvěřujeme státu, že nás v krizi nenechá padnout na dno. Platíme-li si zdravotní pojištění, věříme v rovnost pacientů v přístupu ke kvalitní péči. Avšak aby mohla důvěra lidí ve stát přežít, nesmí být jednostranná. Vláda musí na oplátku projevit důvěru a respekt k občanům. Fialův kabinet, zvláště jeho lidovecká část, nám všem ukazuje pravý opak: despekt a přezíravost.

600x600-ostra-kopie_1.jpg

Ministr práce Marian Jurečka je symbolem ztráty posledních zbytků sociálního cítění lidovců. V neporozumění problémům lidí se snaží předehnat i legendárně asociální ODS a TOP 09. Jak jinak si vysvětlit jeho křížovou výpravu proti seniorům? Snížení mimořádné valorizace, plány na redukci dalších valorizací? Snahu stavět rodiny s dětmi proti důchodcům? Výkřiky o zneužívání příspěvků na bydlení? Podezíravost vůči pracujícím ze zneužívání nemocenské a nebránění se diskusi nad znovuzavedením karenční doby? To je „sociální politika“ lidovců. V očích nevěřícího Mariana jsou Češi národem zneužívačů všeho druhu, sprostí podezřelí. Křesťanskou lásku k bližnímu abyste pohledali.

Zajímavý vztah k důvěře má i další vládní lidovec. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula má bezmeznou důvěru ve volný trh. Ač meziročně vzrostly ceny potravin o více jak 20 % a aktéři na trhu se dohadují, čí je to vina, Nekula zásahy státu odmítá. Ve Francii a na Slovensku se vlády dohodly s obchodníky na zastropování cen potravin na tři měsíce. Občan platit nebude, vše půjde z marží obchodů. Tak se projevuje sebevědomá vláda, vědoma si odpovědnosti k občanům. Nekula ale nevěří, že by stát mohl zakročit. Odmítá snížení DPH nebo zastropování cen. Vše prý vyřeší zdravá konkurence na trhu. Otázkou zůstává, proč se doposud neprojevila? A také proč se chce někdo stát politikem, aniž by věřil v politické nástroje?

Krize jsou testem soudržnosti společnosti. Tmelem, který nás spojuje, je důvěra. Když vláda občany dopředu podezírá z nepravostí nebo nedrží sliby již vyřčené, nemají lidé důvod jí důvěru oplatit. Každý bezpečnostní expert označí takový stát a jeho společnost jako příliš snadný cíl pro domácí populisty či extremisty, dezinformační kampaně a nenasytné nepřátelské autoritáře. A přitom stačilo jen více respektu k lidem.

text byl uveřejněn v MLADÁ FRONTA DNES 30. března 2023

Blogy