Hejtman Martin Netolický dovezl zdravotnický materiál do Užhorodu

28. března 2022

Pardubický deník 26. 3. 2022: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický v pátek navštívil Zakarpatskou oblast na Ukrajině, kde se skrývají uprchlíci. Na místo dovezl už druhou dodávku specializované lékařské techniky. Do této oblasti přijelo za poslední měsíc z Pardubického kraje téměř třicet kamionů s humanitární pomocí. Do Užhorodu zavítal v době ruské agrese už podruhé.

Součástí dovezené zdravotní techniky bylo pět sad na ohřev krve nebo tři plicní ventilátory uzpůsobené do extrémních podmínek v ceně přes dva miliony korun. Dále se jednalo bandáže, tlakové obvazy, kanyly a podobně. Zkrátka věci, které jsou v případě ohrožení nutné a na místě velmi nedostupné.

Materiál dovezli na základě předchozí domluvy. „V rámci první cesty do Zakarpatí, kdy jsme z rozpočtu kraje pořídili 21 elektrocentrál a 11 čerpadel a další zajistili dobrovolní hasiči z příspěvků obcí, jsme se domluvili na konkrétním potřebném materiálu, který pořídíme. Tím byla především speciální zdravotnická technika, která není běžně k dostání a není tak součástí humanitárních sbírek,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Na místě se setkal se svým protějškem a dlouhodobým přítelem Volodymyrem Chubirkem, se kterým projednávali možnosti další pomoci. „V Užhorodě samotném, který má téměř 120 tisíc obyvatel, je nyní přes 30 tisíc uprchlíků a problémem je infrastruktura pro jejich ubytování. Proto jsme byli požádáni, zda bychom mohli zajistit pračky, ledničky či mobilní toalety a sprchy do škol a dalších nouzových ubytovacích zařízení. Nechceme vozit na Ukrajinu nahodilý materiál, ale pomáhat skutečně tím, co je potřeba. Jedná se také například o instantní polévky, které jsou vhodné pro rychlou přípravu ve velkých uprchlických centrech či konzervy a další trvanlivé potraviny,“ dodal hejtman.

zdroj textu: Pardubický deník 26. 3. 2022 odkaz zde
zdroj fotek: Pardubický kraj

Blogy