J. Birke: I v našem regionu je množství srdcařů

20. října 2022

Lidové noviny/www.lidovky.cz 20. 10. 2022: Musím se přiznat, že každý můj výlet nebo dovolenou provází ochutnávka regionálních potravin a nákup dárků, které nesou punc místa. Ale regionální produkty nejsou jen dobroty a krásné věci. Jsou to také silné příběhy lidí, kteří dělají svoji práci se srdcem na dlani. Příběhy plné odříkání, víry a neskutečné touhy ukázat světu nápad. Těchto lidí si velice vážím a jsem rád, že i v našem regionu je takových srdcařů spousta!

birke-profil_1.jpg

Stačí zajít do poboček informačních center města Náchod, do Mlsné farmářky nebo Sýrárny u Duška a vybrat si. Každý produkt je ruční práce a vychází z místních surovin, tradic nebo postupů. Mezi úspěšné produkty Náchodska patří například ručně vyráběné koupelové soli a mýdla Amálka, u nichž se můžete spolehnout, že každý výrobek je originál. Za zdravou výživu na Náchodsku bojují Bylinné sirupy Camellus nebo džemy Hany Horákové vyrobené bez přidaného cukru a z lokálních surovin. Fantazii a kreativitu dětí rozvíjejí Babiččiny pohádky z České Skalice, které využívají motivů pohádek Boženy Němcové a jsou obohaceny o samolepící obrázky. A když si budete chtít vyzdobit byt inspirací v lidové kultuře, vyberte si krásy Lýdie Birkeové-Mrázové, která je známá svými hračkami, věnečky, polštářky, kapsáři, obrázky a výrobky z kukuřičného šustí.

Těší mě, že Česká republika dává prostor propagaci regionálních produktů. Značky jako Regionální produkt, které spolupracují s Asociací regionálních značek, mají velkou váhu a začínajícím podnikatelům pomáhají i díky soutěžím také s marketingem. Vždyť regionální suroviny a tradice jsou to, co nám zachovává kontinuitu k místu i historii. Važme si jich a podporujme je.

zdroj: Lidové noviny/www.lidovky.cz 20. 10. 2022 odkaz zde

Blogy