J. Hamáček: Jak je to opravdu s nákupem testů pro školy

20. února 2021

Vnitro nakoupí antigenní testy do škol. Rozhodl tak pan premiér minulý týden, protože v Česku prý „umí nakupovat jen SSHR a vnitro”. Hmotné rezervy se od toho od počátku distancovaly, takže to spadlo na mě a můj resort.

Vnitro nakoupí antigenní testy do škol. Rozhodl tak pan premiér minulý týden, protože v Česku prý „umí nakupovat jen SSHR a vnitro”. Hmotné rezervy se od toho od počátku distancovaly, takže to spadlo na mě a můj resort.

Nestěžuji si, otevření škol je vládní priorita, testování je podmínkou, na které se shodli experti ze školství a zdravotnictví. A pro mě byla výzva nakoupit testy v šibeničním termínu. Kolegové nezklamali a zvládli to, stejně jako na jaře, kdy jsme nakupovali respirátory, roušky a další ochranné pomůcky. Nezklamala ani opozice a média nekriticky vycházející vstříc neúspěšným uchazečům. Zase nesmyslné výkřiky, jak Hamáček nakupuje čínský šunt (tentokrát stejný jako Rakušané). Jsem už zvyklý.

Ale popořadě:

ROZHODLA CELÁ VLÁDA

Když se před dvěma týdny vláda rozhodla postupně otevřít školy, Ústřední krizový štáb začal koordinovat rezorty, aby se vše podařilo co nejdříve. Tento týden v pondělí ministři, včetně premiéra, odhlasovali usnesení, kde se jasně určil postup. Ministerstva školství (MŠMT) a zdravotnictví (MZd) určí nejvhodnější způsob testování. MZd dodá seznam distributorů, z kterých bude komise vybírat. Ministerstvo vnitra (MV) pak nakoupí.

KOMISE VYBÍRALA Z FIREM URČENÝCH ZDRAVOTNICTVÍM

Zdravotnictví seznam dodavatelů schopných dodat potřebné množství testů v požadovaném čase poskytlo po více než týdnu, v úterý jsme oslovili zdravotnictvím vytipované dodavatele. Do čtvrtka poslali nabídky, pak zasedla komise a nabídky posoudila. Pracovali jsme pouze se seznamem MZd, vnitro nepřidalo, ani nevyškrtlo žádnou firmu.

Komise složená z úředníků MV, MŠMT a MZd posoudila nabídky podle ceny a schopnosti dodat testy v termínu. Jako ministr jsem do výběru nezasahoval, přestože mi po vyhlášení výzvy stejně jako do Seznamu chodily různé emaily od firem, které buď něco slibovaly nebo posílaly „zaručené” informace.

Z devíti nabídek komise vybrala dodavatele, který včas doložil, že dokáže u výrobce zajistit potřebný počet testů, dopravit je do ČR a není podle dostupných informací bezpečnostním nebo reputačním rizikem. Kdyby probíhalo standardní výběrové řízení a bylo více času, jistě by bylo možné prověřit více nabídek, ale vláda nakupovala v krizovém režimu a v rámci možností byla transparentní.

TESTY SE POUŽÍVAJÍ I V RAKOUSKU

Výsledná cena je srovnatelná s Rakouskem, kde ve školách používají ty samé testy.

Premiéra Andreje Babiše jsem průběžně informoval, ale vnitro přesto předloží na pondělní vládu veškeré podklady týkající se výběru testů do škol. Požádám i o účast bezpečnostních služeb. Vláda posoudí, zda komise složená ze zástupců MV, MZd a MŠMT postupovala správně na základě pondělního usnesení vlády.

Jsem přesvědčen, že ano. Komise neřešila volební kampaň, odolala tlaku některých uchazečů a vybrala nejlepší nabídku.

A ještě na závěr přikládám schválené usnesení vlády z pondělí 15. února:

obrázek

Blogy