Levice příliš dbá na to, co ji rozděluje, říká předseda ČSSD Michal Šmarda

10. července 2022

Do budoucna si přeje spojování levicových a levostředových subjektů, zejména s výhledem na krajské a parlamentní volby. Prezident by podle něj neměl být začátek politické kariéry a ve volbách favorizuje Josefa Středulu. Překvapila ho otázka na jeho možnou kandidaturu do Senátu – je totiž patriot a na »jeho území« letos volby nejsou.

600x600-smarda_3.jpg

Zahajujete volební kampaň. Je cestou, jak předvedla pětikoalice, trojkoalice, různé spojování? Půjdete v komunálních volbách ve větších či menších městech také touto cestou?

Určitě. Platí jedno staré heslo, že zatímco pravici spojují peníze, tak levici rozdělují ideje. Pravici se to spojování vyplatilo, zvítězila díky tomu ve volbách. Dokázala překonat drobné rozpory a najít společný cíl. Za mě levice příliš dbá na to, co ji rozděluje. Kvůli jednotlivostem, na kterých se neshodne, si konkuruje, místo aby spolupracovala. Já bych do budoucna chtěl, aby co možná nejvíce levicových, levostředových a podobných subjektů spolupracovalo v rámci jednoho týmu a jedné společné akce.

Znamená to, že by se revidovalo bohumínské usnesení?

Komunistická strana si za sebou nese nějakou minulost, to je první věc. Ale mě ještě o něco víc než její minulost děsí její směřování právě v podobě třeba pana Skály. Jak jsem si všiml, tak ho podporují lidé, jako je pan Konvička a podobní, což je současná česká nacionalistická scéna. Sociální demokracie se nebude spojovat s nacionalistickým subjektem. Tohle je věc, u které si KSČM musí vyjasnit svou pozici.

Tady v Praze je koalice Solidarita 2022, tedy ČSSD – Zelení. Jak je to v jiných větších městech?

Takováto koalice vznikla ještě v jiných městech, například v Jihlavě se spojuje sociální demokracie s menší levicovou stranou, jež se jmenuje Levice, která vznikla jako strana radikálně levicová. V některých pražských městských částech spolupracujeme s Budoucností, což je zase taková strana, která má radikálně levicový a zároveň ekologický nádech.

Takže těch stran je víc a já doufám, že do budoucna se nám podaří dát dohromady všechny. Dostat všechny na jednu palubu. To se zatím nepodařilo, ale věřím, že do budoucna se to podaří. Dokonce se může stát, že v některých menších městech se bude spolupracovat i s KSČM, ani to nemůžu vyloučit. Ale určitě ne tam, kde právě zastávají zmíněné nacionalistické nebo proruské a podobné pozice.

Jaké očekáváte výsledky?

Úspěch je, když posílíte, neúspěch je, když oslabíte – to platí i v životě a všude. Tam, kde mírně posílíme, tam to považujeme za úspěch. Tam, kde výrazně oslabíme, to považujeme za neúspěch. Samozřejmě jsou výjimky. Když Petr Vícha s Igorem Bruzlem v Bohumíně, kde měli 55 procent ve volbách, budou mít 45 procent, tak to asi neprohlásím za neúspěch.

Ale třeba tady v Praze je to jednoduché, tady ČSSD díky svým vlastním chybám ze zastupitelstva vypadla. Úspěchem je dostat se zpátky, neúspěchem je zůstat mimo. Na jiných místech je to podobné, nejde o procenta, když někde starostu máme, tak je úspěchem ho udržet a když ho ztratíme, tak je to neúspěch. A jinde, kde jsme opozice, když posílíme, je to úspěch, když neposílíme, je to neúspěch.

Zároveň budou i senátní volby, vy stavíte kandidáty ve všech obvodech?

Nebudeme stavět kandidáty ve všech obvodech. Jsou obvody, kde podpoříme jiné levicové nebo nevládní kandidáty. Jsou obvody, kde naopak postavíme naše kvalitní kandidáty ať už z komunální úrovně anebo některé naše výrazné osobnosti, které veřejnost zná.

Je 27 obvodů. Kolik kandidátů tedy máte?

Přesné číslo vám neřeknu, ale bude to více než třetina.

Nějaké jméno, které byste vyzdvihl z těchto kandidátů?

Asi už je známo, že chceme, aby kandidoval Vladimír Špidla, chceme, aby kandidoval náš současný senátor Jaromír Strnad v Kutné Hoře, bývalý starosta Čáslavi a velmi úspěšný místní politik. Těch lidí je víc. Tahle dvě jména jsou symbolická. Současný senátor se zkušeností z radnice, který obhajuje, a celostátně známá a respektovaná osoba. Jinak samozřejmě, v některých místech to budou místní regionálně úspěšní komunální politici.

Vy nebudete kandidovat?

Já nemůžu, u nás se nevolí.

Můžete kdekoliv, jak se to někdy, někde, dělá…

Ne, ne, ne. Ale věřte mi, že teď, když jste se mě na to zeptal, tak jsem se nad tím zamyslel. Ale jako patriota od nás z Vysočiny by mě nenapadlo kandidovat do Senátu někde jinde, než ve svém volebním obvodě. Kam patří člověk, který neví kde je doma?

Vrátíme se zpátky do Prahy, tady budete stavět vlastní kandidáty?

Nechtěl jsem to ještě dnes říkat, ale budeme. Na několika místech. Myslím, že postavíme kandidáta ve třech pražských volebních obvodech.

V senátních volbách očekáváte úspěch?

V současné době máme tři senátory. O dva se hraje. Jeden obhajuje a jeden se rozhodl, že už obhajovat nechce. Tedy pan senátor Jan Žaloudík už kandidovat nechce, pan senátor Vícha zůstává a právě pan senátor Strnad bude obhajovat.

Takže udržet toto místo je cíl?

Posílit je úspěch, oslabit je neúspěch.

Asi mi řeknete, že máte tak dobré kandidáty, že je to možné…

Kandidáty máme kvalitní a sociální demokracie je dneska slabá. Takže musím říct, že si myslím, když bych to řekl narovinu – naše současná celostátní pozice sociální demokracie je horší, než kvalita našich kandidátů. Máme velmi dobré kandidáty a pozice sociální demokracie ve společnosti se bude lepšit jen velmi pomalu, to se musím přiznat.

Pojďme k dalším blížícím se volbám. Jaké hlavní vlastnosti by měl podle vás mít prezident republiky?

Prezident by měl být schopen řešit skutečné problémy lidí, vnímat jejich problémy, pochopit, že senioři potřebují rozumné zajištění ve stáří a mladé rodiny potřebují bydlení. Měl by hájit zájmy zaměstnanců, pracujících, seniorů, mladých, zkrátka neřešit virtuální problémy, ať už zprava nebo zleva, ale skutečné problémy lidí. Měl by je chápat, každodenně s nimi žít a také prokázat, že ty problémy neřeší jenom v prezidentské kampani, ale řešil je i ve své činnosti předtím.

Vidíte mezi kandidáty, o nichž se mluví, člověka, který by tato kritéria splňoval? Kdo z nich je podle vás favoritem prezidentské volby?

Kandidátů je dost. Andrej Babiš už rozjel mohutnou kampaň, i když tvrdí, že zatím není rozhodnut. Nacionalistická scéna vysílá do boje již zmiňovaného komunistu Skálu.

Nemyslím si, že funkce prezidenta by měla být první politickou funkcí, kterou člověk zastává. To pro mne z boje o prezidentskou funkci vylučuje celou řadu kandidátů, včetně Danuše Nerudové, které si ale jinak velmi vážím. Odvedla velký kus práce s Janou Maláčovou na důchodové reformě. Milerád ji podpořím na mnoho jiných pozic, ale platí také to, že ne každý, koho si nesmírně vážím, je vhodný kandidát na prezidenta.

Kandidovat se chystá i generál Petr Pavel. Je to profesionální a respektovaný voják. Já ale od prezidenta neočekávám, že bude osobně velet armádě, ale že bude hájit zájmy lidí práce. A o postojích pana generála v ochraně práv lidí nevím nic. Nikdy se tomu nevěnoval.

A kdo je můj favorit? To je jako zeptat se fanouška Sparty, koho vidí jako favorita derby. Mým favoritem je odborový předák Josef Středula. Neříkám, že je jediný kandidát, který by měl sociální cítění, neříkám, že se nemůže najít jiný kandidát, který by rozuměl problémům lidí práce, ale Středula se celý svůj profesní život věnuje tomu, že za lidi bojuje, má v tom výsledky a tím se od ostatních kandidátů liší.

Můžete zhodnotit působení Miloše Zemana v čele státu?

Vážil jsem si Miloše Zemana po celá devadesátá léta, myslím si, že v té době, ať už jako předseda ČSSD nebo jako premiér odvedl pro Českou republiku velký kus práce, která si zaslouží respekt.

Měla by i v prezidentských volbách proběhnout nějaká spolupráce na levici?

Spolupráci na levici neberu jako projekt na tyto volby, ale beru to jako základ nějaké budoucí spolupráce, která by měla být ještě intenzivnější v krajských volbách. Tato spolupráce by měla vyvrcholit ve volbách parlamentních, abychom tam postavili třetí sílu proti pravicové vládě. Na druhé straně, dejme tomu, proti té oligarchické struktuře. Při prezidentské volbě by měly strany odložit své sobecké zájmy a pomoci na Hrad občanskému kandidátovi hájícímu zájmy slabších. A to je Josef Středula.

Když jsme u toho vyjmenování, jak mají jít volby za sebou – může se stát, že budou předčasné parlamentní volby?

Může se to stát, ale my svou strategii stavíme na běžný volební cyklus. Ve chvíli, kdy by nás současná vláda svou neschopností překvapila a její kroky by vedly k mimořádným volbám, tak potom bychom to museli všechno zrychlit. Strategie je ale stejná.

A na závěr k jednomu aktuálnímu tématu. Vláda schválila příspěvek 5000 na dítě. Jak to hodnotíte?

To brutální zdražování, ke kterému dochází v průběhu celého roku – energie pro běžnou rodinu může znamenat až 10 000 korun, teplo 10–15 tisíc korun, jídlo až 30 000 korun – to už jsme někde za 50 000 korunami. A vláda se rozhodla to některým rodinám kompenzovat částkou ve výši 10 procent? Řešení to není! Řešení by bylo, kdyby vláda udělala to, co ČSSD navrhuje už od března letošního roku – stažení elektrické energie z produkce ČEZu z burzy, zastropování její ceny a prodej přímo českým zákazníkům, snížení DPH u potravin a společné evropské nákupy plynu tak, aby se dosáhlo snížení jeho ceny, přesměrování dotací na produkční funkce zemědělství. Nebudeme protestovat proti vyplacení předvolebního dárku, ale jak jsem popsal, je to nedostatečné a neřeší to problém.

zdroj: iportal24.cz 7. července odkaz zde

Blogy