M. Netolický: Kraje a obce musí bít na poplach

16. srpna 2022

Rok 2023 se blíží, přitom životně důležité energie prozatím nelze vysoutěžit. Ceny letí vzhůru. Regulace teploty neřeší vůbec nic. Budeme mít peníze na opravy a investice?

martin-netolicky-2_1.jpg

Nemocnice akutní i následné, záchranka, střední školy, dětské domovy, zařízení sociální péče, Správa a údržba silnic nebo kulturní instituce. Všechny tyto organizace zaměstnávají na deset tisíc lidí z celého regionu, poskytují svěřené veřejné služby, přitom mají jednoho společného jmenovatele, respektive stejného zřizovatele (zakladatele), kterým je Pardubický kraj. Všichni s napětím sledujeme vývoj na trhu s energiemi a situace nás vůbec netěší. Spíše naopak. Astronomické částky se bezesporu dotknou i krajského rozpočtu, a to velmi výrazně. Co je ale horší, že kvůli probíhajícímu obchodnímu konfliktu nejsme prozatím schopni vysoutěžit ani elektrickou energii, ani zemní plyn. Přitom v uplynulých letech jsme velké prostředky investovali do nových kotelen, stejně jako většina veřejného sektoru plynových.

Jak to tedy vypadá s energiemi Pardubického kraje pro příští rok 2023? Zemní plyn i přes opakovanou soutěž se zatím nedaří vysoutěžit vůbec. Nikdo nepodal nabídku v rámci vyhlášeného výběrového řízení. Elektrická energie je na tom trochu líp, ale opravdu jen o malinko. Máme sice distributora, nemáme ovšem cenu. Stále tedy čekáme. Minulý rok jsme vysoutěžili za ceny, které se nám zdály velké. Nyní se na trhu pohybují na několikanásobku loňských. Na co se čeká? Spekulanti kvůli různým obecným hrozbám šponují ceny, které zdaleka neodpovídají výrobním nákladům. Stát říká, že v případě potřeby budou energie na příděl, ale přitom odmítá hovořit o zastropování cen. Tváříme se na jedné straně, že trh si poradí, přitom už nyní víme, že jeho regulace bude nezbytná. Zatím ovšem necháváme ceny být. Je to kvůli výnosu DPH? Proč vláda nezačíná situaci řešit? Jako Asociace krajů České republiky jsme na problémy s energiemi upozornili na posledním setkání hejtmanů se členy vlády. A zatím se nic neděje. Je ještě čas? Nevím. Regulace teploty ve školách nebo nemocnicích neřeší vůbec nic. My totiž potřebujeme pro zjištění všech svěřených veřejných služeb svítit a topit.

Pardubický kraj není výjimkou. Stejně jsou na tom ostatní kraje, města a obce. Ani v bytovém domě na sídlišti, kde bydlím, není jasné, zda se podaří vysoutěžit dodávky plynu od Nového roku. Je nejvyšší čas k razantnímu řešení. Ministr průmyslu Síkela vzkázal, že se k zastropování cen energií nechystá, protože by se údajně přestalo šetřit. Pro nás jako obce a kraje jde o velmi nemilou zprávu. Pokud se nic nestane a energie se nám vůbec podaří vysoutěžit, můžeme při předpokládaných tržních cenách zapomenout na opravy silnic nebo investice jako takové. Rok 2023 evidentně nebude jednoduchý. Proto je třeba konat už nyní a přestat čekat.

JUDr. Martin Netolický, Ph.D.

hejtman Pardubického kraje a místopředseda ČSSD

Blogy