M. Netolický v Mladé frontě dnes: „Z výsledků jsem nadšen.“

28. září 2022

Mladá fronta DNES, 27. září 2022: Před dvěma roky pod hlavičkou nové koalice 3PK obhájil post hejtmana, teď se mu podařilo s ní výrazně zasáhnout i do komunálních voleb. A nejen v České Třebové, kde uspěl. 3PK podpořilo na šedesát kandidátek.

martin-netolicky-2_1.jpg

Starostou České Třebové by se měl stát lídr kandidátky 3PK Zdeněk Řehák, Netolický avizoval, že nebude usilovat o pozici starosty či místostarosty. Před čtyřmi lety se sociální demokraté pod hlavičkou ČSSD i s podporou hejtmana museli v České Třebové spokojit jen se třemi mandáty.

Koalice 3PK – Pro Pardubický kraj vznikla před minulými krajskými volbami spojením politiků z ČSSD v čele s Netolickým a politického hnutí Společně pro kraj letohradského starosty Petra Fialy. V krajských volbách tato značka Netolickému pomohla k druhému místu a k obhájení křesla hejtmana, když spolu s ODS, Koalicí pro Pardubický kraj a Starosty poslal ANO do opozice.

V letošních komunálních volbách 3PK brala druhé místo v Holicích, vyhrála volby v Borové či Verměřovicích. Koalice 3PK ale podpořila asi šedesát kandidátek, jejichž jádro často tvořili sociální demokraté. Tato seskupení zvítězila v Hlinsku, Moravské Třebové, v Pardubicích mají nečekané třetí místo.

„Když k tomu přičtu Králíky, Hradec nad Svitavou, Výprachtice, Verměřovice či Seč nebo fenomenální Letohrad, tak to jen ukazuje, že podporujeme silné, schopné osobnosti,“ řekl hejtman.

O neúspěchu se dá naopak mluvit v Chrudimi, kde se kandidátka podpořená 3PK nedostala do zastupitelstva, slabší výsledek měla i ve Svitavách, byť lepší než při posledních volbách.

A vůbec se nepovedl jednateli Nemocnice Pardubického kraje Vladimíru Ningerovi pokus zasáhnout do souboje o Senát na Pardubicku, když se 6,5 procenty skončil až čtvrtý za kandidátem SPD. I on měl podporu koalice 3PK.

Netolický koalici připodobňuje k úspěšné regionální značce Starostové pro Liberecký kraj.

„Chceme být seskupením, kterému jde o kraj, města a obce, a volby ukázaly správnost tohoto směru. Neděláme celostátní politiku. Politické značky ne vždy táhnou,“ řekl Netolický.

Ten by teoreticky mohl pod stejným logem už za dva roky zkusit potřetí obhájit post hejtmana. Sám uvedl, že podobné úvahy považuje za předčasné.

zdroj: Mladá fronta DNES, 27. září 2022

Blogy