M. Šmarda: Šance pro dlužníky mohla přijít dříve, ale alespoň, že přišla

21. června 2023

„Pozitivně hodnotíme, že návrh ministerstva spravedlnosti nepodlehl tlaku lobbistů a ponechává možnost oddlužení ve zkrácené lhůtě 3 let,“ uvedl předseda Sociální demokracie Michal Šmarda. „Rychlé oddlužení znamená, že dlužníci nebudou muset dlouhodobě skrývat před státem své příjmy, což by mohlo být významným přínosem i pro veřejné rozpočty,“ dodává.

play-michal-smarda-cnn.jpg

Problémem je, že i s vyjednaným odkladem měla být novela vzhledem k příslušné směrnici hotová již v červenci 2022 a jde do vlády až nyní. Jak Michal Šmarda dodává, oddlužení pro všechny na 3 roky je vázáno na jedinou podmínku – poctivou snahu bez ohledu na míru splacení dluhů. To Sociální demokracie prosazuje dlouhodobě. Zcela nepřijatelné by bylo, aby se podnikatelům zkrátila doba na 3 roky a nepodnikajícím lidem nechala na pěti letech. 

Procesem oddlužení v Česku prochází zhruba 100 tisíc lidí. Aby oddlužení plnilo svůj účel, tak musí být přístupnější a kratší.  Možnost oddlužení a šance na nový začátek je přitom důležitá pro celou společnost, protože tito lidé se mohou vrátit na legální trh práce, přestanou se pohybovat v šedé ekonomice a ze svých příjmů budou odvádět státu daně i pojistné, podobně jako ostatní zaměstnanci a podnikatelé.

zdroj: tiskové oddělení SOCDEM

Blogy