M. Šmarda v pořadu 360°: Zdánlivý úspěch vlády je zatím vykoupený za cenu dvojnásobné inflace

20. ledna 2023

Dostává se Česká republika postupně z ekonomické krize? A v jaké kondici je v současnosti trh práce? I o tom v pořadu 360° na CNN Prima NEWS diskutovali předseda ČSSD Michal Šmarda a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zatímco šéf lidovců začíná být mírným optimistou, Šmarda během vysílání varoval před vysokou inflací či velkými schodky státního rozpočtu.

michal-smarda-8_3.jpg

NA ZÁZNAM POŘADU SE PODÍVEJTE ZDE.

„Určitou kritiku odmítám od doby, co různí ekonomové říkali, že přijde armagedon a bude se masově propouštět. Přes 40 tisíc firem nám odpovědělo na rozsáhlý průzkum způsobem, že většina z nich to neplánuje, chystá se naopak nabírat. Chtějí zvyšovat mzdy průměrně až o 10 procent. Firmy jsou také spokojené se zaměstnanci, kteří do ČR uprchli z Ukrajiny,“ uvedl Jurečka ve vysílání CNN Prima NEWS.

Vicepremiér a šéf lidovců se ve své řeči odkazoval na rozsáhlý průzkum kabinetu o situaci na trhu práce, do kterého se loni v listopadu a prosinci zapojilo téměř 40 200 zaměstnavatelů. Z materiálů mimo jiné vyplývá, že zhruba čtyři pětiny firem s více než desítkou zaměstnanců v Česku hodnotí svou situaci i přes nynější krizi jako dobrou.

Zhoršení hospodářského výsledku očekávají tři z deseti podniků. Případné propouštění plánuje 11 procent zaměstnavatelů. Nejvíc ohroženi jsou lidé s nízkou kvalifikací. Naopak 79 procent firem se chystá nabírat. Stále jim chybějí kvalifikovaní specialisté.

O něco kritičtější než Jurečka je k současné situaci na trhu práci i k ekonomické kondici ČR jako takové Michal Šmarda, předseda ČSSD.

 „Vláda zastropováním cen vyřešila mnoho problémů, ale pozdě. Ten způsob je nákladný a dlouhodobě neudržitelný. Lidé mají proto furt strach. Doufám, že vláda nalezne odvahu a udělá radikální kroky, abychom se z krize dostali. Zdánlivý úspěch je zatím vykoupený za cenu dvojnásobné inflace a brutálního schodku státního rozpočtu. To je to cesta do pekla,“ varoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Starosta Nového Města na Moravě doporučil kabinetu, aby se zaměřil například na proměnu daňového systému či důchodovou reformu. Jurečka se slovy Šmardy částečně nesouhlasil: „Nespím na vavřínech. Nic nepodceňujeme a situaci řešíme. Na rozdíl třeba od Polska či Maďarska jsme v době krize dokázali zachovat chladnou hlavu a vyplatilo se nám to. Teď máme nejnižší ceny plynu za posledních asi 15 měsíců a plné zásobníky. Nyní investujeme do dlouhodobých řešení.“

Člen vlády během vysílání rovněž zmínil, že ohledně ekonomické situace v ČR začíná být mírným optimistou.

zdroj: CNN Prima NEWS 20. ledna 2023 odkaz zde

Blogy