M. Šmarda: Volby? Věřím, že to nebude průšvih

29. července 2022

Šéf ČSSD Michal Šmarda mluví o tom, proč kandiduje pod jinou značkou, o prodeji domů či o Sobotkovi s Hamáčkem.

600x600-smarda_3.jpg

V Novém Městě na Moravě jste starostou od roku 2010, podruhé ale kandidujete nikoli pod hlavičkou ČSSD, ale pod názvem Lepší Nové Město – sociální demokracie a nezávislí. Není to trochu hloupé, že předseda strany nekandiduje pod jejím názvem?

Myslím, že to je falešné dilema. Máme polovinu kandidátů z ČSSD a druhou tvoří nezávislé osobnosti, které chtějí pomáhat spolu s námi. Lidé mě tam znají odmalička jako své boty. Petra Fialy se také nikdo neptá, jestli mu nepřijde hloupé, že kandiduje za koalici SPOLU, když je předsedou ODS. Naopak vidím velikou výhodu v tom, že je ČSSD schopna takováto spojenectví navazovat, že kolem sebe dokáže soustředit i lidi mimo stranu a vtahovat je do komunální politiky. Když dokáže vytváření koalic ke svému prospěchu využít pravice, byla by levice hloupá, kdyby to nezkusila také.

Třeba bývalý místopředseda ČSSD a dlouholetý starosta Náchoda Jan Birke poprvé obhajuje post starosty pod názvem kandidátky „Jan Birke pro Náchod“. Otevřeně přiznává, že značku ČSSD schovává i proto, že jste celostátně na třech procentech a že to vaše vedení příliš dobře nedělá. Není spíš důvodem to?

Zaprvé jsou teď celostátní preference spíš kolem pěti procent. Zadruhé, Jan Birke dost spekuluje nad tím, co mu pomůže, co uškodí. Dal do popředí svoje jméno s tím, že to je on a lidé, kteří ho podporují. To je odvážné a je vidět, že jde především o jednoho člověka. My jsme nad tím přemýšleli jinak. Brali jsme to tak, že se snažíme spojit všechny lidi, kteří chtějí podpořit, co ve městě děláme. Bez ohledu na to, zda jsou sociální demokraté, anebo jestli mají mírně odlišné politické názory. Je to velká šance do budoucna, jak sjednotit lidi, kteří mají na určité věci podobné názory. I celostátně. Pravice nám ukázala, že oni toho schopni jsou, a díky tomu byli úspěšní. Je to správná strategie, tak ji pojďme využít.

V Praze ČSSD kandiduje se Zelenými, v čele je Anna Šabatová. Nezdá se, že by měli naději na úspěch. Je to podle vás cesta?

Myslím, že naději na úspěch mají. Právě proto, že dokázali dát dohromady čtyři politické formace, které mají velmi podobné názory. Kdyby šli sami, každý by získal pár procent a navzájem by se poškozovali. Když to dali dohromady, vzájemně se podpoří. Ale není to jen o sčítání malých čísel. Spíš vzkaz, že snaha pomoci Pražanům je v této nelehké situaci důležitější než případné ideové rozpory mezi stranami.

Miroslav Kalousek v minulosti v obdobných situacích říkával, že když se spojí nula a nula, vyjde z toho opět pouze nula.

No, tak to tak říkal. Pak ale TOP 09 vzala svoji nulu, přilepila ji k ODS Petra Fialy, a díky tomu přežila. Nakonec Miroslav Kalousek ke spojování na pravici sám vyzýval. Jeho následovníci to udělali a díky tomu tady ta strana ještě je. To, že Mirek Kalousek zrovna neslaví, to je druhá věc.

Jsou pro vás komunální volby důležité pouze z reputačního hlediska, nebo i finančně?

Tak v komunálních volbách jsou příspěvky za mandáty zastupitelů pouze v Praze na magistrátu, jinde ne. Z tohoto pohledu nejsou komunální volby až tak důležité z hlediska hospodaření strany. Spíš proto, aby strana měla schopnost být v regionech užitečná. Ve chvíli, kdy by ČSSD nebyla v některých okresech v žádných městech na radnicích a neměla své představitele v zastupitelstvech, vytrácela by se z veřejného povědomí, což je začátek konce. Takže musíme uspět, abychom měli bojovníky pokud možno na co nejvíce místech v republice. Zároveň je každý kraj jiný, což znamená, že odpovědnost je mnohem víc na každém konkrétním člověku a krajských představitelích.

Nemáte strach, že to bude průšvih?

Může to být průšvih. Pro ČSSD by byl takový průšvih další obrovskou komplikací pro její budoucnost. Dřív jsme varování s výsledky pod pět procent v evropských volbách a následně v některých regionech při krajských volbách nebrali vážně, proto to pak dopadlo, jak dopadlo. Nyní se půl roku snažíme dávat dohromady hospodaření strany, její organizační strukturu, rozloučili jsme se s řadou lidí, udělali zásadní škrty. Za této situace jdeme do voleb značně oslabeni. Na druhé straně je to jiné než volby krajské nebo parlamentní, protože ty komunální záleží na konkrétních lidech. Kde jsou lidé užiteční a jsou vidět dobré výsledky jejich práce, uspějí bez ohledu na to, že si ČSSD prochází těžkým obdobím. Takže věřím, že to žádný průšvih nebude, naopak.

Složil byste funkci, kdyby volby skončily fatálním průšvihem?

To musí rozhodnout sociální demokraté. Co je fatální průšvih v těch volbách? Kdybychom fatálně prohráli v Novém Městě na Moravě, ukázalo se, že mě lidé nechtěli volit a jsem tu překážkou, musel bych asi v politice skončit úplně. Když ale neuspějeme třeba v Červené Lhotě, nemá asi smysl, aby kvůli tomu odstupoval předseda strany, protože jinde byla strana úspěšná. Komunální volby v tomto smyslu nejsou zkouškou vedení strany, ale každého z nás, kteří kandidují. Přičemž srabi jsou pro mě spíš ti, kteří se schovávají a za těžké situace kandidovat nechtějí, i když by mohli.

ČSSD mívala okázalé kampaně. Nyní jste s penězi na štíru, kolik dáte do kampaně?

Peněz nemáme na rozdávání. Bude to asi nejvíc nízkonákladová kampaň za dlouhá léta. Dáme do ní částku v jednotkách milionů, což je asi pro ostatní nepředstavitelné. Každý si to holt musí odstát v ulicích, odchodit dům od domu a mluvit s lidmi. Jak to mám sám vyzkoušené. To žádné peníze nenahradí.

Nedávno jste oznámili prodej Lannova paláce v centru Prahy za 201 milionů korun. Bude tím ČSSD definitivně oddlužena?

Pokryjeme tím zásadní dluh, který máme u Fio banky, která nám vyšla vstříc dlouhodobým financováním prostřednictvím kontokorentního úvěru. Nicméně, ČSSD v minulosti udělala chybu, že si půjčila víc, než byla schopna splácet z běžného provozu. To byla zásadní chyba. Jelikož úrokové sazby letí nahoru, museli jsme ten dluh urychleně splatit, což se naštěstí díky prodeji Lannova paláce podaří. Zůstane nám nízký běžný provozní úvěr v řádu jednotek milionů korun, což je běžné provozní financování strany. Tím se dluhu, který ČSSD existenčně ohrožoval, zbavíme. Zůstane nám vnitřní dluh, který máme vůči dceřiné společnosti Cíl ve výši zhruba 150 milionů korun. Už teď připravujeme řešení, jak srovnat i ten.

Po celé zemi máte 13 objektů včetně Lidového domu, v němž jste se přesunuli do zadní – méně honosné – části. Zbytek pronajímáte nebo pronajmout chcete. Chystáte se některý ze svých dalších domů prodat jako Lannův palác?

Nechystáme. Myslím, že prodej nějakých významných objektů ČSSD dnes není nezbytný. Upřímně řečeno, máme některé velmi špatně ekonomicky využitelné nemovitosti – například v Rychnově nad Kněžnou. Většinu se pokusíme pronajmout. Až kdybychom zjistili, že to není možné, jedné nebo dvou z nich bychom se zbavili. Ale ty klíčové, jako je Lidový dům, objekt v Hradci Králové nebo ve Znojmě, těch se určitě zbavovat nebudeme.

Z trojice vašich senátorů obhajujete pouze jeden post. Budou kandidáti ČSSD ve všech 27 volebních obvodech?

Kandidujeme v devíti čili ve třetině volebních obvodů. Vybírali jsme obvody podle toho, abychom tam měli skutečně kvalitní kandidáty s nadějí na úspěch a reprezentovali podstatu sociální demokracie. Kromě stávajícího senátora Jaromíra Strnada, který svůj post obhajuje v Kutné Hoře, bych mohl jmenovat třeba Olgu Sehnalovou v Kroměříži, která v Evropském parlamentu vybojovala zamezení dvojí kvalitě potravin. Nebo třeba Vladimíra Špidlu v Praze 11, kde se bývalý premiér a předseda ČSSD – symbol celé jedné epochy strany – pokusí získat senátorské křeslo.

Vladimír Špidla už neúspěšně kandidoval ve volbách do Sněmovny. Co ale další bývalí předsedové ČSSD? Pomiňme Miloše Zemana s Jiřím Paroubkem. Co ale Bohuslav Sobotka s Janem Hamáčkem? Jste s nimi nějak v kontaktu, zapojují se do dění ve straně?

V kontaktu s nimi jsem, ale do činnosti strany se nezapojují. Záměrně. Bohuslav Sobotka i Jan Hamáček dali jasně najevo, že nějaký čas nechtějí být součástí veřejného života a chtějí se věnovat něčemu jinému.

zdroj: MF DNES 29. července 2022

Blogy