Mentoring sociální demokracie pokračuje

22. února 2016

Mladí sociální demokraté (MSD) spouští další ročník mentoringového programu. Rok 2016 startuje oficielně 25. 2. 2016, kdy se ve studentském klubu Celetná UK sejdou společně účastníci a účastnice nultého ročníku s novými mentee a některými mentory. Celý program zahájí úvodním slovem místopřesedkyně ČSSD, mentorka a zároveň garantka projektu pro letošní rok Lenka Teska Arnoštová.

Do projektu se zapojí i letos politické špičky a velmi zkušení sociálně-demokratičtí politici a političky: kromě Lenky Tesky Arnoštové navíc senátoři Zdeněk Škromach a Jan Hajda, poslanec Antonín Seďa, významní komunální politici Pavel Zálom, Petr Dolínek, Antonín Staněk či Roman Petrus, europoslanec Miroslav Poche, bývalá europoslankyně Zuzana Brzobohatá či ústřední tajemník ČSSD Michal Kucián anebo náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký. 

 Na základě vyplnění dotazníků bylo vybráno 13 meentees, tedy těch, kterým budou zkušenější kolegové a kolegyně předávat po celý rok své zkušenosti a poskytovat podporu v jejich rozvoji.

V ČR se jedná stále o novinku v oblasti vzdělávání politiků. „Přestože je mentoring velmi efektivní, jsme vůbec první politickou organizací, která jej v rámci vnitrostranického vzdělávání využívá“, vysvětluje Lucie Válová, předsedkyně MSD a autorka celého programu, která sama mentoringem, i když mezinárodním, prošla. „Když jsem si pročítala hodnocení účastníků a účastnic minulého roku, měla jsem obrovskou radost, protože šlo výhradně o slova chvály na celý program. Jediným steskem některých byla velká časová vytíženost mentorů, což chápu, jelikož nultého ročníku se účastnili vrcholoví politici a političky. Letos jsem proto posílala regionální úroveň. Také mě moc těší, že někteří kolegové se dokonce sami přihlásili, že chtějí mentorovat!“ doplňuje předsedkyně MSD.

Mentoring je efektivní a interaktivní forma rozvoje, která nabízí přímou vazbu osob, které jsou do programu zapojeny. Je to oboustranný vztah mentee a mentora, který přináší výhody pro oba zúčastněné. Mladým politikům dává možnost upevnit znalosti, dovednosti a poskytuje jim osobní, profesní i politický rozvoj. Účastník mentoringu musí vědět, jakého cíle chce dosáhnout a co od svého mentora očekává. Mentoři a mentees jsou párováni na základě vyplnění dotazníku. To, zda mentees využijí potenciál svých mentorů na maximum, záleží jen na nich.

Program spolupráce Mladých sociálních demokratů a ČSSD poběží rok, během kterého se počítá se zapojením dalších účastníků. Měla by tak vzniknou mentoringová síť, která pomůže mladým politikům a političkám v počátcích jejich kariéry. „Pro mě osobně byla účast v mentoringovém programu velkou zkušeností. Nabídnout tuto možnost rozvoje i ostatním členům a členkám naší organizace pro mě byl jedním z cílů ve funkci předsedkyně MSD“, dodává Lucie Válová. Jak si mentees pod vedením zkušenějších kolegů a kolegyň vedou, můžete sledovat na facebooku https://www.facebook.com/mladi.cz popř. na webu MSD www.mladi.cz.

Slavnostní zahájení programu se koná: 25. 2. 2016 od 18:00, Studentský klub Celetná, Celetná 20, Praha 1 (naproti muzeu Grévin)

Kontakt pro novinářské akreditace: 775 644 592, Jakub Trpák, vedoucí Ústředního sekretariátu MSD

Blogy