Vedení a kandidáti ČSSD na tiskové konferenci v průběhu vyhlašování výsledků voleb 24. 9. 2022

24. září 2022

iportal24 24. září 2022: Česká strana sociálně demokratická uspěla v komunálních a senátních volbách. Na podvečerní on-line tiskové konferenci, která se konala v momentě, kdy nebyly ještě sečtené hlasy především v klíčových městech, zaznělo slovo »restart«, které použil nejen předseda ČSSD Michal Šmarda, ale i šéf sociálně demokratických starostů Josef Říha.

lidovy-dum-ld-1.jpg

»Udělali jsme spoustu chyb, vypadli jsme z parlamentu, za což nemůžou voliči ani hnutí ANO, ale především my sami. Vrací se doba, kdy můžeme chyby napravit,« řekl šéf sociální demokracie. V momentě, kdy se pořádala tisková konference, bylo jasné, že strana slaví suverénní triumf v některých městech a do druhého kola senátních voleb, jež se uskuteční o příštím víkendu, vyšle minimálně tři kandidáty.

»Nezapomínejte, že volby nekončí. Prosím o podporu ve druhém kole. Pokud má mít ČSSD vliv a země se nemá propadat do pravicových experimentů, potřebujeme, aby lidi ještě jednou přišli k volbám,« uvedl Šmarda.

V obvodu č. 40 – Kutná Hora slaví postup do »finální bitvy« Jaromír Strnad, v obvodu č. 58 – Brno-Město Jiří Dušek a v obvodu č. 73 – Frýdek-Místek Zdeněk Matušek. V případě prvního a třetího jmenovaného jde o společného kandidáta hnutí ANO a ČSSD. Šmarda nemá strach, že by občané ve druhém kole volili »antibabiše«, tedy protikandidáta Strnada resp. Matuška. »To nehrozí. Jednak chci poděkovat hnutí ANO, že společnou kandidaturu podpořilo, a jednak jde o kandidáty, kteří mají morální i profesní kredit ze svých regionů, Jaromír Strnad je extrémně úspěšný starosta Čáslavi a lidé si ho váží za dlouholetou práci. A o Zdeňkovi Matuškovi se ví, že je to velmi kvalitní lékař, který nehledí na své pohodlí a snaží se pomáhat, kde může. Není to tak, že oni by nám měli být vděční, že mohou kandidovat, to my jsme vděčni, že jsou s námi ochotni spojit své jméno,« připojil Šmarda.

Tři stávající senátoři za ČSSD jsou součástí klubu ANO a šéf sociální demokracie uvedl, že jakmile by mohla strana postavit svůj vlastní klub, učiní tak. Spíše to ale vidí až po dalších volbách, které nastanou za dva roky.

Radost má Šmarda i z úspěchů v komunálních volbách v některých městech. Například v Bohumíně získala strana rekordních 57,48 procenta, nadpoloviční většinu slaví i v Karviné (51,10 procenta) a radost mohou mít i známá jména v čele spojených kandidátek nenesoucích jméno ČSSD. Slavit volební triumf může například sám předseda Šmarda, který stál v čele kandidátky Lepší Nové Město v Novém Městě na Moravě nebo bývalý místopředseda strany Jan Birke (Jan Birke pro Náchod). »Lidé ze severu Moravy nebo Honza Birke dlouhodobě prokazují dobrou práci ve prospěch lidí a ti jim to vracejí v komunálních volbách,« uvedl Říha. »Navíc jsou tu mladí, kteří mají potenciál zapojovat se do dění v sociální demokracii. Novou generaci politických osobností republika potřebuje,« řekl na on-line konferenci Říha.

Podle statutárního místopředsedy ČSSD Igor Bruzla je cestou strany do budoucna stavět na úspěšných lidech z komunální politiky i s nezávislými kandidáty. »A na severu Moravy je vidět, že to jde, když jdeme do voleb i pod naším názvem, a ne jako sdružení,« konstatoval Bruzl.

ČSSD se však stále upíná k výsledkům v Praze, kde v momentě tiskové konference zdaleka nebyl sečten relevantní počet hlasů. »Každý zastupitel v každém obvodu by byl úspěchem,« dodal šéf strany Šmarda.

zdroj: iportal24.cz 24. září 2022 odkaz zde

Tiskovou konferenci můžete shlédnout zde

Blogy