Nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem je Hamáček, následuje Vojtěch

23. července 2020

Nejvyšší důvěře z vrcholných ústavních činitelů se těší ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s podporou 47 procent lidí. Druhý je ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s podporou 46 procent a třetí v průzkumu CVVM skončil předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský s 45 procenty.

S odstupem následuje prezident Miloš Zeman, jenž se těší důvěře 38 procent dotázaných, následovaný ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD), které stejně jako premiérovi Andreji Babišovi (ANO) vyjádřilo důvěru 36 procent občanů.

„Důvěra nad nedůvěrou mezi zkoumanými představiteli v současnosti významně převažuje u Pavla Rychetského (o 15 procentních bodů) a mírně u Adama Vojtěcha (o 6 procentních bodů) a Jana Hamáčka (o 5 procentních bodů). U všech ostatních zkoumaných představitelů více či méně významně nedůvěra převažuje nad důvěrou,” konstatuje agentura.

Oproti předchozím šetřením z loňského října a letošního ledna se zvýšila důvěra v Hamáčka. „Naopak velký nárůst podílu nedůvěřujících při zachování podílu důvěřujících se objevil u ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO),” uvádějí autoři průzkumu.

Nejvyšší nedůvěře se v očích veřejnosti těší šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Deklarovalo ji 77 procent lidí. Babišovi nedůvěřuje 59 procent dotázaných a předsedovi poslaneckého klubu ANO Jaroslavu Faltýnkovi 56 procent. Nadpoloviční většina lidí nedůvěřuje rovněž prezidentu Zemanovi (54 procent) a ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi (51 procent).

Do výzkumu byli zařazeni prezident, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, členové vlády, předsedové poslaneckých klubů parlamentních politických stran, ombudsman, guvernér ČNB a předseda Ústavního soudu.

Průzkum proběhl od 20. června do 2.července a zapojilo se do něj 1013 respondentů.

zdroj: Novinky.cz

Blogy