Novým místopředsedou ČSSD je Karel Machovec. Vrací se po desetiletích

11. ledna 2023

Echo24 7. ledna 2023: Novým místopředsedou ČSSD se v sobotu v Brně stal po letech znovu Karel Machovec. Ve vedení byl už v 90. letech. Nyní nahradí Tomáše Petříčka, bývalého ministra zahraničí, který na stranickou funkci rezignoval z osobních důvodů. Machovce podpořila stovka delegátů, jeho protikandidát Pavel Traub z pražské organizace strany měl zhruba třetinovou podporu.

karel-machovec-sjezd-3.jpg

Třiašedesátiletý Machovec je absolventem Vysoké školy chemicko-technologické, pracoval v zemědělství, do ČSSD vstoupil v roce 1991. Byl poslancem, v letech 1995 až 1997 působil jako statutární místopředseda ČSSD. Z vedení strany odešel po předchozím sporu s tehdejším lídrem ČSSD Milošem Zemanem. Později působil například jako poradce nebo zastupitel Středočeského kraje.

Delegátům sjezdu Machovec řekl, že chce využít svou paměť a zkušenosti, v ČSSD má podle svých slov „inventární číslo“. Rád by ve straně zastřešil činnost odborných komisí, které i podle předsedy Michala Šmardy potřebují restart. Jejich práce by mohla sociální demokracii pomoci na cestě zpátky tam, kam patří, míní Machovec.

Šmarda zvolení Machovce přivítal, označil jej za jednoho z předních zemědělských a národohospodářských odborníků. „Karel Machovec nekandiduje proto, aby se stal výraznou mediální tváří sociální demokracie, ale proto, aby dal do pořádku odborné zázemí,“ řekl novinářům Šmarda.

Traub, jenž se angažuje v komunální politice v Praze 4, vyslovil kritický projev, straně podle něj chybí sebereflexe a je zapotřebí „bouchnout do stolu“. „Lidé se nám vysmívají,“ uvedl Traub. Dodal, že „jako sociální demokrat trpí“.

zdroj: Echo24.cz 7. ledna 2023 odkaz zde

Blogy