Osobnosti kandidátky do Zastupitelstva hl. m. Prahy se zúčastní sobotního průvodu Prague Pride

10. srpna 2022

Kandidátku vede Anna Šabatová, která v roce 2019 jako ombudsmanka uskutečnila tehdy nejrozsáhlejší průzkum o životě LGBTQ+ komunity v ČR. Výzkum ukázal, že queer lidé čelí nadávkám a zesměšňování a každý desátý z nich má zkušenosti s fyzickým či sexuálním útokem. Útokům a diskriminaci čelí hlavně ve škole a v zaměstnání, ale také třeba na úřadech.

solidarita-sabatova-spidla-ulrych.jpg

Z výzkumu také vyplynulo, že gayové a lesby považují za nejzásadnější možnost uzavírat manželství a vychovávat společně děti. Zjištění vedlo k doporučení vládě a Poslanecké sněmovně, aby podpořily právo na sňatek lidí stejného pohlaví a doporučení Ministerstvu školství, aby zařadily výuku o LGBTQ+ lidech. Situace v ČR se však v tomto ohledu nijak nezměnila ani po třech letech.

Právě proto je podle lidí kandidujících za koalici Solidarita důležité aktivně se do Prague Pride zapojit a připomenout si, že je stále za co bojovat. „Prague Pride vnímám jako součást boje za odstranění veškerých forem útlaku a diskriminace, bez nichž nejde dosáhnout skutečně svobodné a sociálně spravedlivé společnosti. Proto je nutné prosadit manželství pro stejnopohlavní páry. Dokud nejsme rovnoprávní všichni, není rovnoprávný nikdo.” říká Lukáš Ulrych (ČSSD).

Podle Kryštofa Stupky (Zelení) je duhový týden pojítkem mezi událostmi, které na konci šedesátých let pochody hrdosti odstartovaly, a dneškem, kdy LGBTQ+ komunita stále čelí nerovnostem a diskriminaci. „Pride je pro mě o oslavách diverzity a taky o tom, že každý může být sám sebou. Připomínáme si tím Stonewallské nepokoje a boj za rovnost, na které u nás ještě musíme hodně pracovat. Tak si to užijte! A hlavně be proud and be yourself!” říká. Anna Junková (Zelení) dodává: „Mám velkou radost, že se jako Solidarita můžeme zúčastnit Prague Pride. V letošním roce, kdy s hrůzou přihlížíme tomu, jak se homofobní proudy pokouší získat na síle, je to velmi důležité.”

Průvodu v sobotu 13.8. se zúčastní také Magdalena Opletalová (nezávislá nominovaná za Budoucnost): „Pro mne jsou velmi důležité rodiny. Láskyplné rodiny, kde se lidé mají rádi, vzájemně se respektují, pečují o sebe navzájem a jsou rádi, že se mají a mohou spolu trávit čas, být si vzájemnou oporou. U takových rodin je zcela nepodstatné, jakého jsou rodiče pohlaví,” dodává.

Celý program koalice Solidarita najdete zveřejněný na webu https://solidarita2022.cz/program/  

Kontakt pro novináře:
Milan Balahura
milan.balahura@gmail.com, tel.: 774 620 083

Praha 10. 8. 2022

Blogy