Pečujete o své blízké? ČSSD Vás v tom nenechá!

25. září 2017

Paní Miluška pracovala u firmy, která vyvážela české sklo. Práce jí moc bavila a také slušně uživila. S manželem tak rádi vyráželi na hezké dovolené a užívali si života. Jeden jediný den ale všechno změnil. 83letá maminka paní Milušky ze dne na den přestala být soběstačná.

Miluška neváhala a okamžitě opustila svou práci. Žádný zaměstnavatel by netoleroval dlouhou absenci. O svou maminku se starala velmi obětavě dlouhých 17 let až do jejích stých narozenin.

Miluška dnes pobírá velmi nízkou penzi, protože deset let před důchodem vůbec nevydělávala a neplatila sociální pojištění. Je šťastná, že mohla být s maminkou. „Přesto jsem si říkala, že by bylo ideální, kdyby maminka mohla třeba všední dny trávit v některém odlehčovacím zařízení. V našem městě, ani v okolí ale žádné takové zařízení není," nechala se slyšet paní Miluška.

Sociální demokracie si lidí, kteří pečují o své blízké velmi váží. Dnes už by se Miluška v takto bezvýchodné situaci neocitla. Prosadili jsme tzv. ošetřovné, které umožní lidem bez obav pečovat o své příbuzné po dobu až 90 dnů, kdy budou dostávat 60 % mzdy. Zvýšili jsme příspěvek na péči, ze kterého si lidé mohou hradit práci pečovatelek nebo pobyt v některém sociálním zařízením," vypočítává ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Podle ní je prioritou ČSSD výrazně rozšířit síť sociálních zařízení i terénních služeb tak, aby byly dostupné všude, včetně menších měst.

Co chce ČSSD v oblasti důchodů:

→ Garantujeme růst důchodů na úrovni růstu
cen a mezd.
→ Udržení věku odchodu do důchodu
v 65 letech.
→ Až šestiměsíční ošetřovné při vážné nemoci
blízkého.
→ Veřejná doprava pro seniory zdarma.
→ Systém předdůchodů u fyzicky
nejnáročnějších profesí.
→ Zvyšování kvality a dostupnost sociálních
služeb.

Blogy