Prohlášení MZV k vystoupení Ramana Prataseviče

7. června 2021

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky považuje čtvrteční vystoupení běloruského opozičního novináře Ramana Prataseviče v běloruské státní televizi za vynucené a zjevně zmanipulované. Je neuvěřitelné, že ve 21. století Lukašenkův režim používá vůči svým oponentům metody známé z dob nejbrutálnějších stalinistických represí 30. až 50. let 20. století. Tyto metody, které jednoznačně nepatří do civilizované Evropy, odsuzujeme. Vyzýváme k okamžitému propuštění Ramana Prataseviče a všech dalších politických vězňů v Bělorusku, jejichž počet každým týdnem povážlivě narůstá.

Upozorňujeme, že dle ČR je zadržení Ramana Prataseviče, ke kterému došlo po nuceném přistání letu Ryanair FR4978 dne 23. května 2021, v rozporu mezinárodním právem. Česká republika na Evropské radě proto vzápětí podpořila návrh nových restriktivních opatření vůči Bělorusku a byla jednou z prvních zemí, která zakázala na svém území lety společnosti Belavia. Česká republika proto aktivně podpořila dnešní rozhodnutí Rady EU o zákazu přeletů běloruských leteckých dopravců do unijního vzdušného prostoru včetně přistávání na letištích členských států Evropské unie.

Z našeho pohledu je důležité, aby sankce vůči Bělorusku nepostihovaly běžné běloruské občany, ale byly cílené výhradně na A. Lukašenka a další odpovědné osoby, které prostřednictvím brutálních represí pomáhají udržovat jeho autoritářský režim u moci.

Ve středu se setkám s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou. Budeme diskutovat o situaci v Bělorusku a samozřejmě i o případu Ramana Prataseviče, Ihara Losika a dalších politických vězňů,“ uvedl dnes ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek.

Blogy