Projev Michala Šmardy na demonstraci odborů 29. března 2023

31. března 2023

Myšlenky a práce sociální demokracie pomáhají už 145. let posilovat základy spravedlivé a rovné společnosti. Naše přístupy k otázkám sociálního zabezpečení a ochrany práv pracujících jsou založeny na zásadách solidarity, rovnosti a spravedlnosti, které jsou pro budoucnost naší společnosti nezbytné. Proto pro nás bylo přirozené podpořit demonstraci odborů, která se uskutečnila ve středu 29. března před Úřadem vlády v Praze. Přinášíme Vám přepis projevu našeho předsedy Michala Šmardy.

final-smarda-demontsrace-odbory.jpg

Já bych chtěl především, než vám řeknu pár slov, poděkovat všem KOVákům a Romanovi Durčovi zvlášť. Protože i když politici selhávájí, tak odbory jsou slyšet. Děkuji i všem zástupcům všech ostatních odborových svazů, všem zástupcům konfederace a Pepovi Středulovi. Pepo, děkuju!

Víte, v České republice je dvojnásobná inflace, než jako ve srovnatelných evropských státech. To není samo sebou. To je něčí vina. A to i ve státech, kde je jinak velmi podobná situace jako u nás. V České republice politici neudělali nic proto, aby zastavili růst cen energií, neudělali nic proto, aby zastavili růst cen potravin.

Právě vysoká inflace a hrozba toho, že jednou takto vysoká inflace přijde, byla důvodem, proč kdysi sociální demokraté prosadili automatickou valorizaci důchodů. Bylo to právě kvůli situaci, které jsme se báli, bylo to kvůli situaci, která přišla právě dnes. A co se stalo dnes, v době, kdy je potřeba lidi bránit? Právě dnes se pokouší, a já mám strach, že se to podaří, vláda tento automatický záchranný mechanismus vypnout. A to je velká chyba!

Současný růst cen ohrožuje nejen seniory, ale ohrožuje i pracující a rodiny s dětmi. Jestliže inflace byla 18 %, řekněte mi, komu z Vás o 18 % vzrosly příjmy? Ani seniorům, ani zaměstnancům, ani rodinám s dětmi. My musíme
tuto inflaci zastavit!

Vyzývám vládu k tomu, aby neprodleně přijala spravedlivou daňovou reformu a důchodovou reformu, tak jak byla před třemi lety připravena sociálními demokraty! Prosím o to, aby neprodleně byl přijat minimální důchod, ve výši alespoň 13 000 korun. V České republice žije nejméně 100 000 lidí, kteří nemají ani tento důchod. 100 000 lidí nemá ani 13 000 korun. To se musí ihned změnit!

Vyzývám k tomu, aby byl neprodleně přijat další, už tři roky starý návrh, a to dřívější odchod do důchodu pro těžce pracující profese!

Kdysi se podařilo zastropovat věk odchodu do důchodu na 65 letech. Tehdy o tom mí kolegové ze sociální demokracie svedli tvrdý boj. Podařilo se to! Vyzývám celou českou politickou reprezentaci, aby vzdala ten nezodpovědný hazard s věkem odchodu do důchodu, vyzývám k tomu, aby byl přijat ústavní zákon, který zastropuje věk odchodu do důchodu na 65 letech!

Jestli chceme být evropští, jestliže se chceme chovat jako v ostatních zemích EU, musíme mít úctu i ke svým seniorům! 

Blogy