Sjezd ČSSD je v plném proudu. Vezměte si zpět voliče od Babiše, vzkázal odvěký rival Kalousek

8. ledna 2023

CNN Prima NEWS 7. ledna 2023: V Brně se koná mimořádný sjezd sociální demokracie. Bývalá vládní strana bude navrhovat nové stanovy a volit jednoho místopředsedu za bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který rezignoval loni z osobních důvodů. Předseda ČSSD Michal Šmarda chce straníkům představit tříletý plán na návrat strany do Sněmovny. Takový úspěch jim překvapivě přeje i jejich letitý politický oponent a exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) – ten vyzval sociální demokraty, aby získali zpět své voliče, které jim sebral Andrej Babiš (ANO).

play-cnn-sjezd.png

NA REPORTÁŽ CNN Prima NEWS SE MŮŽETE PODÍVAT PO PROKLIKU/ZDE.

ČSSD předloni se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila poprvé za dobu samostatné ČR zákonnou pětiprocentní hranici pro vstup do dolní komory Parlamentu. Předsedou strany se poté stal Šmarda, který slíbil připravit nové stanovy a finančně stranu ozdravit. Před sjezdem řekl, že se za rok podařilo zbavit ČSSD zhruba 90 procent dluhů.

Nová ČSSD by podle místopředsedkyně Daniely Ostré měla být spolehlivá, hodnotová a pečující, hájit zájmy střední třídy a nižších sociálních skupin, pohybovat se na levém středu politického spektra a chránit před extrémy.

Letos by strana po letech hospodaření v červených číslech mohla mít vyrovnaný provozní rozpočet, vyplynulo z projevu statutárního místopředsedy Igora Bruzla. V letech 2020 a 2021 zaznamenala strana pokaždé ztrátu přes 30 milionů korun. Bruzl poukázal na dluhy z minulosti, špatnou péči o stranické nemovitosti, ale také na negativní vliv stoupajících cen energií a války na Ukrajině.

Podle Bruzla už ale nemá smysl vracet se do minulosti a hledat viníky. „V podstatě za to můžeme my všichni,“ řekl s tím, že hlavní je pracovat na zlepšení. Zpeněžení části majetku bylo podle něj jediným řešením. Díky prodeji Lannova paláce v centru Prahy za 201 milionů korun se podařilo straně uhradit zhruba stejně vysoký úvěr.
Seberte Babišovi voliče, vzkazuje Kalousek

Návrh stanov by měl podle něj zjednodušit strukturu a procesy uvnitř strany a umožnit členům co nejvíce se podílet na jejím chodu. Na sjezd dorazí se třemi variantami návrhu. Podporuje tu, která by přinesla nejvýraznější změny. Už na příštím řádném sjezdu koncem roku by podle ní například volili předsedu místo delegátů sjezdu všichni členové strany.

Návrat sociálních demokratů do Poslanecké sněmovny si překvapivě přeje i jejich odvěký politický rival a bývalý šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Sjezd ČSSD podle něj byla kdysi velkou politickou událostí. Dnes je dle něj „jen epizodou“.

„Upřímně vám, sociální demokraté, přeji, abyste se vrátili a vzali si zpět od Babiše své původní voliče. Česká republika potřebuje moderní levicovou stranu, ne orientální oligarchii,“ napsal Kalousek na svém Twitteru.

zdroj: CNN Prima NEWS 7. ledna 2023 odkaz zde


Blogy