Šmarda chce křísit ČSSD spoluprací s odbory a se Středulou vytvořit tandem

9. ledna 2023

iDnes.cz 7. ledna 2023: Lepší budoucnost ČSSD vidí předseda Michal Šmarda ve velmi úzké spolupráci s odbory. „Čím užší, tím lepší,“ řekl Šmarda. Šéfa odborů Josefa Středulu také strana podpořila necelý týden před volbou hlavy státu. Středula dorazil na sjezd ČSSD do Brna a bylo znát, že on a tato strana, dříve nejsilnější v zemi, nyní ale mimo Sněmovnu, si velmi rozumí.

smarda-machovec-2.jpg

„Labouristé v Británii spolupracují s odbory ještě mnohem víc než sociální demokracie a jsou pro mě velkým vzorem,“ hlásí Šmarda. Chce vytvořit se Středulou tandem, kdy sociální demokracie po boku odborů bude pomáhat lidem v České republice.

„I v druhém kole budeme také podporovat Josefa Středulu, pokud se nestane prezidentem už v tom prvním,“ řekl Šmarda iDNES.cz k prezidentské volbě a rozesmál se. „Je nepředstavitelné, aby ve chvíli, kdy předseda odborové organizace kandiduje na prezidenta, tak aby sociální demokraté podporovali kohokoli jiného. Sociální demokracie a odbory vždycky stály na jedné straně,“ uvedl předseda ČSSD.

V tuto chvílí podporuji samozřejmě kolegu Středulu, se kterým jsme začínali v odborech v devadesátkách,“ řekl iDNES.cz také exministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach.

Podle volebního modelu agentury Median pro MF DNES z konce roku 2022 by si ale Středulu vybralo jen 2,44 procenta voličů a má tak obrovskou ztrátu na trojici Petr Pavel, Andrej Babiš, Danuše Nerudová, která utekla svým šesti soupeřům v boji o příštího prezidenta.

Středula varoval před nadstandardy, popřál ČSSD úspěšný restart

Týden před volbou nové hlavy státu to ale Středula nevzdává a vypravil se i osobně na sjezd ČSSD do Brna mezi ty, kdo jsou mu nakloněni.

V rozhovoru pro iDNES.cz Středula řekl, že ke kandidatuře na Hrad ho vyzval Bohuslav Sobotka, bývalý premiér a dříve i šéf sociální demokracie.

„Jsem moc rád, že tu mohu být s vámi,“ pozdravil Středula delegáty sjezdu. Popřál ČSSD úspěšný restart.

„Česká republika nevzkvétá, dopady budou dramatické,“ řekl kandidát na prezidenta. I kvůli inflaci skončí podle něj rozpočet schodkem výrazně větším než 295 miliard korun, jak to prosadila vládní koalice.

Středula na sjezdu ČSSD varoval také před zaváděním nadstandardů ve zdravotnictví i před návratem karenční doby, tedy že lidé budou v prvních dnech stonat bez nároku na nemocenskou. Plán na zavedení nadstandardů připravuje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek z TOP 09.

„Už páté volby v řadě jsou o tom, jestli Andrej Babiš je hodný nebo zlý člověk,“ vadí Šmardovi

Nic moc preference šéfa ČMKOS před volbou na Hrad Šmardu nechávají v klidu. „Já jsem takto zklamaný už asi páté volby v řadě, když už páté volby v řadě jsou o tom, jestli Andrej Babiš je hodný nebo zlý člověk a celá česká politika se motá jenom kolem jednoho člověka,“ řekl iDNES.cz Šmarda. „To ostatním politikům bere i chuť do práce,“ míní předseda ČSSD.

„Pořád se lidé baví o tom, jestli kandidují s Andrejem Babišem nebo proti Andreji Babišovi, jestli když někdo odstoupí, mu tím uškodí nebo pomůže. Pro mě to je degradace české politiky,“ řekl Šmarda. Musíme to ale podle něj vydržet. Když tyto volby nebudou o věcných tématech, tak příští určitě, je přesvědčen.

Otázka, zda by mu byl bližší Petr Pavel nebo Danuše Nerudová, pokud nebude Středula už ve hře, ho nevykolejila. Vybírat si mezi Petrem Pavlem a Danuší Nerudovou by šéfovi ČSSD připadalo, jako kdyby si měl vybírat mezi ODS a již neexistující ODA.

Machovec vystřídal exministra Petříčka a je po 25 letech místopředsedou ČSSD

Exministr zahraničí Tomáš Petříček byl méně kategorický než předseda strany. „Sociální demokracie podporuje Josefa Středula a potom bude záležet na tom, kdo postoupí do druhého kola,“ řekl. „Pokud by dokázala postoupit do druhého kola Danuše Nerudová, tak já si dovedu představit, že by to mohla být dobrá prezidentka,“ řek iDNES.cz Petříček.

V současnosti Petříček působí jako seniorní výzkumník v Ústavu mezinárodních vztahů a je ve správní radě nadaci Borise Němcova. Na dotaz, jak vidí osud sociální demokracie, odvětil, že stále budoucnost má.

Právě v souvislosti s Petříčkem došlo k jediné personální změně na sjezdu. Místopředsedou strany se stal Karel Machovec, který jím už dříve byl. Do vedení ho delegáti sjezdu ČSSD zvolili proto, že rezignoval Petříček.

Machovec se do vedení ČSSD vrátil po 25 letech. V letech 1995 a 1997 byl statutárním místopředsedou strany a představitelem vnitrostranické opozice proti tehdejšímu předsedovi strany Miloši Zemanovi.

Čtyři roky v Babišově vládě naši stranu zničily, říká Šmarda. Slibuje novou sociální demokracii

Sociální demokracie, která ve volbách v roce 2021 vypadla ze Sněmovny, zažívá podle Šmardy jednu z nejtěžších chvil. „ČSSD má velmi poškozenou značku. Spraví se to, ale nespraví se to hned,“ prohlásil.

„Máme za sebou rok nula, velký úklid. My jsme potřebovali dát do pořádku některé věci, které v sociální demokracii pořádku nebyly. Bylo to hlavně naše hospodaření. Dnes je sociální demokracie hospodářsky zdravá. Je to chvíle, kdy se můžeme vydat na cestu zpět do Poslanecké sněmovny. V polovině roku vám představíme úplně novou sociální demokracii, s novými lídry,“ řekl novinářům Šmarda. Strana podle něj udělá i turné po celé České republice.

„V České republice vládne asociální vláda, opozice je populistická a nacionalistická,“ kritizoval Šmardu na sjezdu. Voličům chce stranu, kterou vede, prezentovat jako odpovědné řešení a jako alternativu k vládě i opozici ve Sněmovně.

„Musíme ukázat, že jsme schopni napravit, co jsme pokazili,“ plánuje Šmarda, jehož strana na podzim 2021 zaujala jen 4,65 procenta voličů a vypadla ze Sněmovny poté, co byla ve vládní koalice s ANO. Vládu tolerovali komunisté, kteří také vypadli z dolní komory parlamentu.

„Čtyři roky v Babišově vládě naši stranu zničily,“ řekl později Šmarda na sjezdu. Byla podle něj chyba, když partneři sociální demokracie v koalici jednali proti zájmům lidí a ČSSD tomu nedokázala zabránit. Jako příklad uvedl, že ANO s ODS a SPD společně prosadily změnu daní, která zvýšila schodek o desítky miliard korun. A právě proto nyní hrozí placení za nadstandard ve zdravotnictví, upozornil šéf sociální demokracie.

Kdybychom neprodali Lannův palác, za rok tu nebudeme, řekl Bruzl

„Jedinou možnou cestou byl prodej majetku,“ řekl místopředseda ČSSD Igor Bruzl. Strana proto prodala Lannův palác v centru Prahy za 201 milionů korun, aby nezkrachovala. „Kdyby se prodej nerealizoval, tak mám obavy, že už tady za rok nebudeme,“ řekl Bruzl. „V podstatě za to můžeme my všichni,“ prohlásil.

Nová ČSSD by podle místopředsedkyně Daniely Ostré měla být spolehlivá, hodnotová a pečující, hájit zájmy střední třídy a nižších sociálních skupin, pohybovat se na levém středu politického spektra a chránit před extrémy.

Strana si nechala zpracovat průzkum vnímání ČSSD v Česku. Vyplynulo z něj, že voliči očekávají od strany hlavně práci na sociálních tématech, zatímco spor mezi liberálním a konzervativním proudy pro ně není podstatný.

Exministr Zdeněk Škromach na dotaz iDNES.cz, zda se dá strana ještě zachránit, odvětil: „Zachránit se dá vždycky, ale musí být vůle. Musí být větší velkorysost k lidem, kteří mají jiný názor.“

zdroj: iDnes.cz 7. ledna 2023 odkaz zde

Blogy