Šmarda: ČSSD má nabízet odpovědné řešení mezi pravicovou vládou a populisty

9. ledna 2023

ČTK 7. ledna 2023: Předseda ČSSD Michal Šmarda chce voličům stranu prezentovat jako odpovědné řešení mezi pravicovou vládou a populistickou, nacionalistickou opozicí. Šmarda to dnes řekl delegátům 44. sjezdu sociálních demokratů v Brně. Strana podle předsedy udělala řadu chyb, a to i při správě vlastního majetku. Nyní musí ukázat, že je schopná o chybách otevřeně mluvit, napravit je, pracovat na své značce a vrátit se do Poslanecké sněmovny, zaznělo ve Šmardově projevu. Novým místopředsedou ČSSD se stal Karel Machovec. Ve vedení byl už v 90. letech. Nyní nahradí Tomáše Petříčka, bývalého ministra zahraničí, který na stranickou funkci rezignoval z osobních důvodů.

sjezd-44-2-kopie.jpg

Nová ČSSD by podle místopředsedkyně Daniely Ostré měla být spolehlivá, hodnotová a pečující, hájit zájmy střední třídy a nižších sociálních skupin, pohybovat se na levém středu politického spektra a chránit před extrémy.

Šmarda představil plán pro návrat strany na výsluní, má čtyři etapy označované jako úklid, restart, nové tváře a návrat. Prvním nezbytným krokem byl podle Šmardy úklid, tedy vyřešení ekonomické situace zadlužené strany, která musela prodat či pronajmout část svého nemovitého majetku a reorganizovat i zeštíhlit aparát. Úvodní fázi pokládá Šmarda za téměř dokončenou.

Letos by strana po letech hospodaření v červených číslech mohla mít vyrovnaný provozní rozpočet, vyplynulo z projevu statutárního místopředsedy Igora Bruzla. V letech 2020 a 2021 zaznamenala strana pokaždé ztrátu přes 30 milionů korun. Bruzl poukázal na dluhy z minulosti, špatnou péči o stranické nemovitosti, ale také negativní vliv stoupajících cen energií a války na Ukrajině.

Podle Bruzla už nemá smysl vracet se do minulosti a hledat viníky. „V podstatě za to můžeme my všichni,“ řekl Bruzl s tím, že hlavní je pracovat na zlepšení. Zpeněžení části majetku bylo podle něj jediným řešením. Díky prodeji Lannova paláce v centru Prahy za 201 milionů korun se podařilo straně uhradit zhruba stejně vysoký úvěr. Šmarda ČTK před sjezdem řekl, že se za rok podařilo zbavit ČSSD zhruba 90 procent dluhů.

O dřívějších poměrech ve straně hovořil také předseda Ústřední kontrolní komise ČSSD Radek Scherfer. Použil slova jako drancování, diletantství a šlendrián.

Letos se strana soustředí na budování nového mediálního a propagačního týmu a práci na značce ČSSD. „Sociální demokracie na tom zdaleka není tak špatně, jak by se mohlo zdát, ale bude to chtít mnohem víc práce, než jsme si kdy uměli představit,“ řekl Šmarda.

Příští rok jsou na programu krajské, senátní a evropské volby, stejně jako výběr lídrů pro sněmovní volby. Zásadní pro ČSSD bude podle Šmardy rok 2025 se sněmovními volbami, což je závěrečná etapa jeho plánu. Do kampaně napře strana maximální úsilí a vynaloží maximum dostupných peněz. Jak bude kampaň financovaná, není jasné, z Bruzlovy prezentace vyplynulo, že připadá v úvahu úvěr s jasnými pravidly a splátkovým kalendářem, případně prodej nerentabilního majetku.

ČSSD předloni se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila poprvé za dobu samostatné ČR zákonnou pětiprocentní hranici pro vstup do dolní komory Parlamentu. Předsedou strany se poté stal Šmarda, který slíbil připravit nové stanovy a finančně stranu ozdravit.

Strana si před sjezdem nechala zpracovat průzkum vnímání sociální demokracie v Česku. Vyplynulo z něj, že potenciální voliči očekávají od strany hlavně práci na sociálních tématech, zatímco pnutí mezi liberálními a konzervativními proudy pro ně není podstatné. Podle místopředsedkyně Ostré by se lidé uvnitř ČSSD měli přestat nálepkovat jako liberálové nebo konzervativci. „Kdo to dělá, nás chce rozdělit a rozhádat,“ míní Ostrá.

Jako host na sjezdu vystoupil Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů a prezidentský kandidát. Česko podle něj možná čeká ekonomická recese, hrozí odchody některých zaměstnavatelů do zahraničí. „Lidé a poctivé firmy budou potřebovat pomoc. Věřím tomu, že to bude výzva zejména pro vás,“ řekl sociálním demokratům Středula.

Novým místopředsedou je Karel Machovec, ve vedení byl už v 90. letech

Novým místopředsedou ČSSD se dnes v Brně stal Karel Machovec. Ve vedení byl už v 90. letech. Nyní nahradí Tomáše Petříčka, bývalého ministra zahraničí, který na stranickou funkci rezignoval z osobních důvodů. Machovce podpořila stovka delegátů, jeho protikandidát Pavel Traub z pražské organizace strany měl zhruba třetinovou podporu.

Třiašedesátiletý Machovec je absolventem Vysoké školy chemicko-technologické, pracoval v zemědělství, do ČSSD vstoupil v roce 1991. Byl poslancem, v letech 1995 až 1997 působil jako statutární místopředseda ČSSD. Z vedení strany odešel po předchozím sporu s tehdejším lídrem ČSSD Milošem Zemanem. Později působil například jako poradce nebo zastupitel Středočeského kraje.

Delegátům sjezdu Machovec řekl, že chce využít svou paměť a zkušenosti, v ČSSD má podle svých slov „inventární číslo“. Rád by ve straně zastřešil činnost odborných komisí, které i podle předsedy Michala Šmardy potřebují restart. Jejich práce by mohla sociální demokracii pomoci na cestě zpátky tam, kam patří, míní Machovec.

Šmarda zvolení Machovce přivítal, označil jej za jednoho z předních zemědělských a národohospodářských odborníků. „Karel Machovec nekandiduje proto, aby se stal výraznou mediální tváře sociální demokracie, ale proto, aby dal do pořádku odborné zázemí,“ řekl novinářům Šmarda.

Traub, jenž se angažuje v komunální politice v Praze 4, vyslovil kritický projev, straně podle něj chybí sebereflexe a je zapotřebí „bouchnout do stolu“. „Lidé se nám vysmívají,“ uvedl Traub. Dodal, že „jako sociální demokrat trpí“.

NA ZÁZNAM CELÉHO SJEZDU SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE.

Zdroj: ČTK/ceskenoviny.cz 7. ledna 2023 odkaz zde 

Blogy