Michal Šmarda: Dokud bude Babiš lídrem opozice, pravice bude vyhrávat

30. ledna 2023

Právo, Novinky.cz 28. ledna 2023: Dokud bude Andrej Babiš lídrem opozice, pravice bude vyhrávat, ukázaly volby hlavy státu podle předsedy sociálních demokratů Michala Šmardy. Expremiér Babiš v druhém kole hlasování prohrál v souboji s bývalým vysokým představitelem české armády v Severoatlantické alianci Petrem Pavlem.

michal-smarda-2_9.jpg

„Pavel má dnes nejsilnější mandát v historii České republiky. Je to důkazem toho, že nebyl, tak jak někteří tvrdili, vládním kandidátem, ale že se mu podařilo přesvědčit spoustu lidí o tom, že politika, která společnost rozdělovala, je překonaná,“ řekl Šmarda.

Zároveň si myslí, že výsledek voleb je „jasným signálem toho, že dokud bude lídrem opozice Andrej Babiš, tak to bude mít pravicová vláda velmi jednoduché a pohodlné“.

„Dokud Andrej Babiš lídrem opozice, pravice bude vyhrávat. To není dobře. Proto je potřeba, aby došlo k velkým změnám v rámci opozice,“ míní předseda strany, která po volbách v roce 2021 neuhájila pozici sněmovního uskupení.

Šmarda před volbami Pavla podpořil, ČSSD se jako strana nevyjádřila, její někdejší šéf, končící prezident Miloš Zeman, podpořil Babiše.

Ještě před prvním kolem z volby odstoupil odborový předák Josef Středula, kterého brala za svého řada sympatizantů sociální demokracie.

Naopak komunisté, které poslaly volby před více než rokem ze sněmovních lavic také, podpořili před hlasováním Babiše. V sobotu v prohlášení uvedli, že nově zvolený prezident bude oporou „současné protilidové vlády pravicové pětikoalice, jejích asociálních kroků i válečného štvaní“.

„Proti takovéto politice jsou komunisté v jednoznačné opozici a budou proti ní i nadále co nejrozhodněji vystupovat. A to v zájmu milionů obyvatel, kteří zůstali zcela bez voleného zastoupení v nejvyšších patrech politiky,“ stojí v prohlášení.

zdroj: novinky.cz 28. ledna 2023 odkaz zde
 

Blogy