Sociální demokracie podporuje odborovými svazy vyhlášenou stávkovou pohotovost

15. května 2023

Vláda při tvoření konsolidačního balíčku měla možnost vybrat si, zda stojí na straně běžných lidí, zaměstnanců a drobných živnostníků, nebo vysokopříjmových osob, bank a velkých firem. Vybrala si to druhé. Celý konsolidační balíček byl přitom představen bez předchozí konzultace se sociálními partnery v rámci tripartity. Pro sociální demokracii je tento postoj neakceptovatelný. Proto plně podporujeme Českomoravskou konfederaci odborových svazů, která se rozhodla na dnešní tiskové konferenci vyhlásit stávkovou pohotovost.

michal-smarda_11.jpg

Jako hlavní důvod pro vyhlášení stávkové pohotovosti uvádí ČMKOS dopady vládního konsolidačního balíčku na zaměstnance a absenci skutečného dialogu mezi vládou, zaměstnanci a zaměstnavateli.

„Vláda se ve svém konsolidačním balíčku rozhodla prostředky pro zalátování děr ve státním rozpočtu hledat v kapsách zaměstnanců, rodin s dětmi, seniorů, drobných živnostníků nebo studentů. Plně tak chápu rozhořčení odborářů a jejich kroky tímto směrem plně podporuji,“ vysvětluje svůj postoj předseda sociální demokracie Michal Šmarda.

 „Za vlád sociální demokracie bylo standardem, že všechny připravované změny v hospodářské a sociální oblasti byly předem konzultovány s partnery z řad zaměstnanců a zaměstnavatelů. Díky tomu také v této zemi fungoval sociální smír. Nyní vláda sociální partnery ignoruje a odmítá se zabývat jejich připomínkami,“ doplňuje svůj pohled předseda Michal Šmarda.

Sociální demokracie stojí na straně odborářů, zaměstnanců a dalších, které návrhy současné vlády silně poškozují. Kroky vlády vůči běžným lidem jsou nesolidární a nezodpovědné.

zdroj: tiskové oddělení ČSSD

Blogy