ČSSD prosazuje kvalitní a dostupné zdravotnictví pro všechny

25. září 2017

Za den pobytu v nemocnici 60 nebo 100 korun. Kdo chce lepší péči, ať si připlatí. Že jsou to zapomenuté myšlenky z dob pravicových vlád a jejich ministrů zdravotnictví? Že jsou regulační poplatky a nadstandardy dávno překonané asociální kroky ODS a TOP 09, které ČSSD ve vládě zrušila?

Jak se ukazuje v těchto předvolebních týdnech, nebezpečí poplatků a zvyšování spoluúčasti pacientů není zažehnáno. Ne pro pravicové strany. ODS i TOP 09 znovu hovoří o platbě za pobyt v nemocnici, znovu by chtěly dělit pacienty podle stavu jejich účtů. A na barikádu se s nimi hrdě postavilo také hnutí ANO, pro které jsou poplatky za pobyt v nemocnici naprosto v pořádku.

Byli jsme to my, sociální demokraté, kdo v čele vlády a často přes nesouhlas hnutí ANO rušil tak nespravedlivé regulační poplatky, jako bylo 30 korun za pouhou návštěvu lékaře nebo za recept. A je potřeba jasně říci, že to budeme opět jedině my, kdo se proti znovuzavedení těchto nebezpečných absurdit postaví. Pokud budeme ve vládě, nikdy nepřipustíme, aby si lidé platili zdravotní pojištění, a pak je v době nemoci stát ždímal ještě o další stovky korun za zdravotní péči.

Zdravotnictví musí být veřejnou službou, kterou zajišťuje stát svým občanům.

ODS a TOP 09 zaváděly poplatky ve zdravotnictví v době, kdy minimální mzda byla 8 tisíc korun. Dalších 5 let s ní pak pravicoví politici nehnuli ani o korunu, teprve ČSSD ji postupně zvýšila až na 11 tisíc. Zato byly ODS a TOP 09 schopné chtít po lidech, kteří berou měsíčně 8 tisíc a z těch ještě platí zdravotní pojištění, aby u lékaře platili za návštěvu nebo recept. Chci jasně říct, že sociální demokraté nikdy znovuzavedení poplatků nepřipustí," uvedl lékař a mluvčí ČSSD pro oblast zdravotnictví Jiří Běhounek.

Priority ČSSD ve zdravotnictví:

→ Zdravotní péče bez poplatků.
→ Nedovolíme zavádět nadstandardy. Každý má
nárok na operaci za milion.
→ Zavedeme nárok na nemocenskou od prvního
dne nemoci.
→ Zavedeme dlouhodobé ošetřovné po dobu
6 až 9 měsíců.
→ Budeme dále zvyšovat platy lékařů, zdravotních
sester a dalších pracovníků ve zdravotnictví.
→ Zvýšíme dostupnost zdravotní péče v regionech.

Blogy