16. listopadu 2023
Sociální demokraté chystají sérii debat na téma zachování dostupnosti českého zdravotnictví. V úterý večer, během návštěvy Pardubic, se předseda Michal Šmarda setkal se zástupci nemocnic, s politiky, zástupci odborů i s občany. Členové Sociální demokracie už během dne osobně sesbírali v Pardubicích a v Hradci Králové stovky podpisů pod petici za zaručení práva občana na bezplatnou, kvalitní a dostupnou lékařskou péči. Podobná setkání budou pokračovat po celé ČR, v příštím týdnu se uskuteční v Brně.
Hlavní motivací k návštěvě Pardubického kraje byla veřejná debata o dostupnosti zdravotní péče, které se Michal Šmarda zúčastnil spolu Igorem Bruzlem, místopředsedou SOCDEM, Janem Chvojkou, předsedou SOCDEM Pardubický kraj, Alenou Šírovou, radní města Hlinska členkou odborů a s Pavlem Havířem, lékařem a ředitelem Nemocnice následné péče Moravská Třebová. „Odboráři z nemocnice, záchranky a dalších oddělení se před nedávnem rozhodli zatlačit na politiky a vyzvali ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, aby situaci urychleně řešil. Chtějí vyšší mzdy a méně přesčasů,“ konstatuje Michal Šmarda s tím, že v pardubické nemocnici chybějí lékaři pro internu, ARO a chirurgické obory, ale také sestry, porodní asistentky a záchranáři. Ve večerní debatě navíc zazněla celá řada komentářů od hostů, kteří se vyjadřovali k nedostatku lékařů obecně, ale zejména stomatologů a neexistenci zubní pohotovosti v krajích. Předseda SOCDEM též zmínil řešení, která při současných problémech nabízí Sociální demokracie.
Petici za zachování dostupnosti zdravotní péče zorganizovali sociální demokraté právě v reakci na řetězící se problémy českého zdravotnictví. Petici mohou podepisovat občané po celé republice osobně v krajských organizacích, nebo online. „Zákon zaručuje zdravotní péči za stanovených podmínek. Jenže v mnoha případech není tato péče dostupná vůbec, nebo je třeba platit i za základní zákroky,” uvádí předseda Sociální demokracie Michal Šmarda. Situace ve zdravotnictví je v mnoha ohledech velmi vážná. Řešení, které nabízí Sociální demokracie najdete na jejím webu.
Večerní debatě předcházela návštěva Pardubického kraje, při níž Šmarda nejprve navštívil komplex Automatických mlýnů. „Jde o velkolepý počin s celostátním významem. Místo má ohromný vzdělávací potenciál, nabízí možnost vyzkoušet nejnovější technologie, včetně virtuální reality. Děkuji Jakubu Rychteckému, který mě místem provedl,” komentuje Šmarda.
Následovala návštěva integrační školky a rehabilitačního centra Lentilka, které se potýká s nestabilním financováním. Problémem je malá podpora zdravotnických pracovníků v nelékařských sociálních oborech. „Pracovníci v podobných zařízeních mají pomáhat lidem, ale sami se často ocitají na hraně důstojného života. Jejich mzda neodpovídá tomu, co pro své okolí dělají. Pokud stát neumožní navýšení mezd sociálních pracovníků, budou odcházet mimo obor. Systém funguje jen díky sebezapření zaměstnanců, ale může se brzy zhroutit,“ varuje Michal Šmarda.
Nelehkou situaci řeší také v Domě dětí a mládeže ALFA. Ta pořádá programy pro všechny věkové kategorie. „Ředitel Miloš Adamů odvádí velmi dobrou práci. Nejisté financování státem ale brání v bezproblémovém provozu. Zaměstnanci i klienti jsou v nejistotě. Chybí dlouhodobá koncepce, aby se domov mohl strategicky rozvíjet. Je třeba, aby MŠMT upravilo vyhlášku z minulého roku, podle které proplácí pouze jeden kroužek na dítě, i když jich navštěvuje víc,“ říká šéf Sociální demokracie.
V příštím týdnu, v úterý 21. listopadu, se má podobný program uskutečnit v brněnské restauraci Baroko, kam Sociální demokracie opět zve veřejnost.