Sociální demokrat a kandidát sjednocené opozice Kemal Kilicdaroglu je nadějí pro Turecko

2. května 2023

Česká sociální demokracie stojí jednoznačně za Kemalem Kilicdaroglu a plně ho podporuje. Za tímto politikem se v Turecku sjednotila celá opozice, aby měl šanci nahradit v čele státu autoritářského vůdce Recepa Erdogana. „Je to skvělá zpráva a naděje pro lepší budoucnost Turecka,“ vyzdvihl předseda sociální demokracie Michal Šmarda.

kemal-kilicdaroglu-2.jpg

Turecko se v posledních letech začalo ubírat cestou odklonu od evropských demokratických hodnot, což se projevuje nejen pronásledováním opozice, ale i zahraničně politickými postoji. Kemal Kilicdaroglu je nadějí pro změnu směrem k větší demokracii, pluralismu a proevropskému směřování země. „Jde o statečného a pokrokového politika. Hlásí se otevřeně k sociálně demokratickým hodnotám. Pro Turky to znamená záruku, že bude bojovat za zvyšování životní úrovně a sociálních práv pro všechny skupiny obyvatel,“ zdůraznil Michal Šmarda.

V Turecku začnou klíčové prezidentské volby již 14. května a opoziční kandidát Kemal Kilicdaroglu má po dlouhé době vlády Erdogana šanci ho ve funkci nahradit. „Je důležité, že se opozici podařilo sjednotit a shodnout se na jednom demokratickém kandidátovi. Naděje na úspěch se tak podstatně zvyšuje,“ dodává Michal Šmarda.

zdroj: tiskové oddělení ČSSD

foto: Getty Images

 

 

Blogy