Spolek Idealisté: Otevřený dopis řetězci Albert

7. listopadu 2016

Tento dopis byl odeslán generálnímu řediteli společnosti Ahold Delhaize, který vlastní supermarkety Albert.

dopis-albert.jpg

Vážený pane generální řediteli,

prostřednictvím médií jsme byli informováni o situaci v české větvi koncernu Ahold Delhaize. Musíme vyjádřit velké znepokojení se způsobem, který Vaše firma zvolila při vyjednávání o mzdových podmínkách zaměstnanců řetězce Albert.

Ekonomická situace Vašeho koncernu je dle oficiálních čísel v roce 2015 ve velmi dobré kondici. Ahold v posledním roce vykázal čistý zisk 852 milionů Eur, což je o 43 % více než v roce 2014. Tím se jen potvrzuje fakt, že je Vaše firma na trhu více než životaschopná, což lze doložit i na jejím historickém vývoji.

Přesto je Vaše značka na veřejnosti poškozena tím, jak se koncern chová vůči svým zaměstnancům. Pokladní v řetězci Albert má dle dostupných informací průměrnou mzdu 12 500 Kč hrubého za měsíc (zhruba 462 €/měsíc). U vaší konkurence ale průměrné mzdy pokladních mohou dosahovat až k 20 000 Kč (cca 740 €/měsíc). Sám tento rozdíl je šokující a záměr vedení Albertu vyplatit vánoční prémie ve formě jednorázových třistakorunových dárkových poukazů je výsměch zaměstnancům, kteří každý den minimálně osm hodin spolu s vámi budují renomé společnosti Ahold Delhaize.

Důležitost těchto zaměstnanců je očividná – spoluutvářejí obraz a vnímání značky vaší společnosti, protože jsou v přímém kontaktu se zákazníky, kteří v důsledku vytvářejí zisk Aholdu Delhaize a tedy i Vaše osobní příjmy.

Podle výroční zprávy 2015 vykazují supermarkety Albert 15,3% růst prodeje. Přijde nám proto adekvátní, aby o stejný poměr byly zvýšeny i mzdy vašich zaměstnanců, kteří pracují na půdě prodejen.

Ve svém etickém kodexu se hlásíte k tomu, že se odpovědně a čestně chováte ke všem partnerům. Důstojný růst mezd by byl dobrou motivací pro Vaše zaměstnance. Vaše značka je ale v současnosti v našich očích – tedy očích zákazníků – poškozena a Ahold Delhaize je vnímáno jako firma, která zneužívá své zaměstnance čistě pro účely svého zisku.

Radim Hejduk, předseda spolku Idealisté.cz

Blogy