T. Petříček: Žižkovská radnice potřebuje změnu. Levicovou!

2. září 2022

Více než třicet let vlády pravice zanechalo na tváři třetí městské části obrovskou jizvu. Agresivní developerská výstavba bez dostatečné občanské vybavenosti a účinné veřejné kontroly, titěrný obecní bytový fond, který současná koalice TOP 09, STAN, Pirátů a Zelených dále zmenšuje, a především zcela chybějící systém jistot a záruk, který by pomohl chránit občany před krizí. Jako lídr koalice ČSSD a Budoucnosti to chci změnit - chci Prahu 3 pro všechny!

tomas-petricek-03.jpg

Předvolební kampaň je v plném proudu, čehož si samozřejmě nejde nevšimnout, neboť se dosud vládnoucí politici zase a znovu předhánějí ve stříhání pásek staveb, které ovšem mohly být otevřeny už dávno, radniční periodika přetékají texty, ve kterých se starostové a radní buď chlubí minulými úspěchy (tedy tím, že pouze dělají svoji práci – nic víc, nic méně), nebo se snaží, často poněkud kostrbatě, představit voličům důvody, pro které je stojí za to znovu zvolit.

U nás v Praze 3 jsme se takhle už od vládnoucí TOP 09, která žižkovskou radnici řídí už dvanáct let, z billboardu dozvěděli duchaplné moudro, že “veřejný prostor je naším společným domovem” (pardon, ale co to je za heslo?), od Zelených zase nekonečně dlouhý výčet jejich “úspěchů”, zahrnující mimo jiné i to, že na jedno odpoledne dovolili maminkám s dětmi malovat na betonovou zeď (gratulujeme). Piráti, které voliči při minulých volbách zvolili do zastupitelstva poprvé, se zatím v kampani neozývali – možná proto, že se jejich zastupitelé už v průběhu volebního období rozhádali a poté, co se stihli všichni vystřídat ve štědře placených funkcích, se rozhodli na sebe příliš neupozorňovat (za to děkujeme).

Zůstává tak zpravidla na opozičních politicích, aby se pokusili alespoň stručně reflektovat, jakým vývojem prošla jejich obec v uplynulých letech, a nabídnout uprostřed změti volební kampaně alternativu k nicneříkajícím heslům těch, kteří dosud vládli a chtějí samozřejmě vládnout i nadále. O slovo se v rámci toho samozřejmě hlásí i “alternativa” v bledě modrém – pravicové ODS a ANO, které strávily čtyři roky v opozici a jsou připraveny převzít otěže moci a… jak jinak, než pokračovat v pravicové politice, která jako taková ovládá žižkovskou radnici už více než třicet let.

Ačkoliv jsme od neoliberálů a prvoplánových aktivistů, kteří aktuálně vládnou žižkovské radnici, v právě končícím volebním samozřejmě nic světoborného nečekali, je na místě konstatovat, že zoufale prováhali období ekonomického růstu a prosperity a na nadcházející krizové měsíce a roky naší městskou část nijak nepřipravili. I přesto, že jim koronavirová krize měla být varováním, nedbali ani poté představitelé Prahy 3 těch hlasů, které varovaly před dalším prohloubením tíživé situace řady obyvatel městské části. Místo skutečné práce pro voliče se představitelé koalice věnovali focení selfies u vyvěšených vlajek, objednávání úplně zbytečných analýz, koncepcí a grafických manuálů a prezentaci nicneříkajících malůvek na téma “jak by to u nás mohlo vypadat”.

Je také možné, že jsou těmto pravicovým politikům problémy ohrožených domácností zcela lhostejné. Jak jinak si lze vysvětlit, že ještě na jaře tohoto roku vyvedla současná koalice z majetku svěřeného naší městské části desítky bytů, které nyní nemůžeme využít na sociální účely? Proč koalice zrušila všechny podpůrné programy zaměřené na pomoc rodinám a seniorům, které se dříve i přes odpor pravice podařilo prosadit sociální demokracii? Proč koalice už dávno nepřipravila balíček adresné pomoci pro ty obyvatele, kteří růst nákladů zkrátka neutáhnou?

Jako kandidát koalice ČSSD a Budoucnosti chci na žižkovské radnici prosadit maximum z volebního hesla “Praha 3 pro všechny”, ukončit po třiceti letech vládu pravice, omezit masivní výdaje na líbivé radniční PR a konečně investovat do lidí a jejich životní úrovně. Našimi prioritami je účinná ochrana našich občanů před krizí a hrozbou chudoby včetně takzvané energetické chudoby, zajištění dostupného bydlení a služeb a garance zdravé a klidné městské části.

Jak hodláme chránit obyvatele před krizí a chudobou? Jsme přesvědčeni, že to lze i na úrovni komunální politiky. Předně nabídneme pomocnou ruku ohroženým rodinám, seniorům a jinak znevýhodněným občanům. Prostřednictvím obecního rozpočtu jim pomůžeme čelit rostoucím nákladům na živobytí prostřednictvím rozvážky bezplatných a nutričně vyvážených obědů a základních hygienických pomůcek a také pomocí obnoveného programu sdílené lednice. Nabídneme občanům také služby sdílené dílny a komunitních zahrad a zřídíme bezplatné právní a sociální poradenství. Založíme také spotřební družstvo pro obyvatele městské části, které pomůže zlevnit základní služby jako potraviny, internet či mobilní služby. Podpoříme také rozvoj sociálního a komunitního podnikání, které příznivě ovlivní dostupnost zboží a služeb v nejbližším okolí našich domovů. Investujeme také do rozvoje komunitní energetiky, prostřednictvím které podpoříme veřejný i soukromý sektor při instalaci i následném využívání obnovitelných zdrojů energie. Založíme energetické družstvo, které nabídne obyvatelům městské části energie za příznivé ceny za férových podmínek, a zřídíme funkci energetického ombudsmana, který bude pomáhat občanům bojovat proti vysokým cenám energií a nástrahám šmejdů.

Jak hodláme zajistit dostupné bydlení a služby? Především rozšíříme městský fond dostupného bydlení prostřednictvím cílené podpory nové veřejné, družstevní a participativní výstavby a také prostřednictvím výkupu bezprizorních bytů za spravedlivou cenu. Ve vztahu k developerům prosadíme pravidlo 20% podílu veřejného bydlení v nové výstavbě. Zastavíme také privatizaci obecního majetku a necháme prověřit okolnosti, za kterých koalice TOP 09, STAN, Pirátů a Zelených na jaře vyvedla ze svěřeného majetku městské části desítky bytů. Zajistíme opravy obecního majetku a ten maximálně využijeme pro potřeby obyvatel městské části. Jsme připraveni také zablokovat výstavbu na nákladovém nádraží, dokud nebudou existovat jasné garance ve prospěch dosavadních obyvatel městské části a konkrétní závazky developerů na výstavbu škol a školek, zdravotnických zařízení a zajištění služeb sociální péče.

A jak na zdravé a klidné město? Především zabráníme dalšímu nárůstu emisí a hluku z dopravy a nedovolíme, aby předimenzované projekty typu Jarovské třídy zhoršily život v přilehlých lokalitách. Zajistíme zklidnění ulic a omezení prašnosti. V žádném případě nepřipustíme omezování MHD, naopak prosadíme větší prostupnost ulic pro pěší, cyklisty a vozy hromadné dopravy. Budeme také garantovat dostupnost zdravotní a sociální péče včetně terénních služeb a služeb domácí péče. Zvláštní pozornost v dnešní složité době věnujeme ochraně duševního zdraví dětí a mládeže a zajištění podpůrné péče pro děti, mládež i rodiče. V neposlední řadě také podpoříme rozvoj veřejné zeleně a parků a zajistíme na veřejných prostranstvích dostatečnou síť bezplatných toalet, odpočinkových ploch a vodních prvků. Ve prospěch zeleně jsme ochotni obětovat menší části parkovacích míst, současně ale hodláme prosazovat změnu v regulaci parkování ve prospěch místních obyvatel a živnostníků. Prosadíme také tolik potřebnou regulaci krátkodobých pronájmů a podpoříme nájemce i vlastníky bytů při podávání stížností a žalob. Turisté zkrátka patří do hotelů a penzionů, nikoliv do domů, kde lidé ráno vstávají do práce.

Mojí vášní je sport, nebude tedy asi překvapením, že jsem si za svůj osobní cíl stanovil, aby městská část konečně nabídla veřejnosti velké množství bezplatných sportovních a jiných ozdravných aktivit zejména pro rodiny a seniory. Chci také proměnit areál TJ Sokol Vítkov v moderní sportovní centrum pro širokou veřejnost a veřejný prostor osadíme sportovními prvky.

Kandidovat do čela žižkovské radnice je pro mě osobně velká výzva. Jsem ale přesvědčen, že s vaší podporou to dokážu.

Chci Prahu 3 pro všechny.
A vy?


Blogy