Víme, co dělat po covidu

5. dubna 2021

Na obnově naší země po covidové katastrofě se podle ČSSD musí výrazně podílet velké nadnárodní korporace. Chceme, aby se na nákladech krize podíleli ti, kteří si to mohou dovolit. Například banky, které i přes aktuální krizi vykázaly zisky ve výši téměř 25 miliard korun. I tyhle peníze pravděpodobně skončí zase v zahraničí. Musíme ale měřit všem stejným metrem. Bez rozdílu. Daně mají platit i ti nejbohatší. Na živnostníky si stát došlápnout umí, ale nesmí se bát ani bank a největších firem, které se všemi možnými triky brání platit daně v České republice.

A na čem vlastně vydělávají banky a jiné velké finanční instituce? Jejich bohatství plyne především z kapes českých spotřebitelů. Týká se to prakticky každého z nás, kdo má u banky účet, svěřil bance své úspory, splácí hypotéku nebo půjčku. To všechno jsou zdroje bohatství, které kumulují právě třeba banky.

Chceme proto zavedení sektorových daní, například právě bankovní daně. Chceme konečně zamezit odlivu zisků bank a nadnárodních společností do zahraničí. Na mezinárodní úrovni budeme dál tvrdě bojovat za potírání daňových rájů, kde si řada velkých firem ukládá své zisky, aby se vyhnuly placení daní v naší zemi.

obrázek

Blogy