Víme, co dělat po covidu

7. dubna 2021

Naše priorita po covidové pandemii? Rozhodně udržení pracovních míst, žádné zbytečné propouštění. Nepůjdeme cestou pravicových stran, které v krizi umí pouze škrtat a propouštět lidi na dlažbu. Náš plán: kurzarbeit.

Už více jak půl roku přesvědčujeme všechny politické strany ve sněmovně, aby nám po vzoru západní Evropy pomohly schválit tento automatický systém, který v jakékoliv budoucí nečekané krizi ochrání vaše pracovní místa, pomůže firmám a lidé nepřijdou zbytečně o peníze. Tento funkční a osvědčený model nepochopitelně zatím nejvíce bojkotuje hnutí ANO.

Není možné, aby po skončení pandemie začal závod v tom, kdo bude pracovat za nižší mzdu. Proto navrhujeme, aby do budoucna minimální mzda rostla stejným tempem, jako mzda průměrná. V praxi by to znamenalo, že pokud by průměrná mzda dosáhla třeba 40 000 Kč, minimální mzda by vždy činila přesně půlku této částky. Není třeba vymýšlet žádné složité vzorečky…

Věříme taky, že si lidé zaslouží více odpočinku. Chceme proto uzákonit, že na 5 týdnů dovolené bude mít nárok úplně každý zaměstnanec. Už dnes mnozí zaměstnavatelé dávají 5. týden dovolené jako bonus, takže pro podnikatelské prostředí to nebude taková rána, jak občas argumentují některé vlivové skupiny nebo pravicové strany v čele s ODS.

Budeme taky navrhovat, aby se pracovní týden v České republice zkrátil o 2,5 hodiny. Nebojíme se poklesu produktivity práce. Naopak, zkušenosti ze zahraničí ukazují, že lidé dokážou být při zkrácené pracovní době dokonce efektivnější.

ČSSD vás nenechá padnout. Víme, co po covidu. Vědí to i ostatní?

obrázek

Blogy