Vladimír Špidla o důchodové reformě a konsolidačním balíčku na CNN Prima 10. 5. 2023

11. května 2023

POŘAD 360° CNN, 10. května 2023: Jednání o důchodové reformě i konsolidačním balíčku vrcholí, úspory však podle bývalého ministra financí za ANO Ivana Pilného připomínají dort pejska a kočičky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS vládu zkritizoval i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza či člen NERV Petr Zahradník. Bývalý premiér Vladimír Špidla (ČSSD) pak vysvětlil, proč je nutná změna daňového systému.

vladimir-spidla-3.jpg

Důchodová reforma podle informací CNN Prima NEWS bude obsahovat nejméně 11 bodů, které ovlivní věk pro odchod do penze či růst valorizace. Konsolidační balíček pak má obsahovat okolo 55 různých opatření. Ta říznou do státních dotací, daní či státních výdajů. Ve hře bylo například zdražení dálničních známek, zrušení školkovného, sloučení dvou snížených sazeb DPH nebo přesun některých položek mezi nima. Vláda by měla údajně ušetřit přes 70 miliard korun.

Špidla se také pozastavil nad odvody OSVČ nebo zdanění právnických osob. „To, co je opravdu potřeba, je důkladná daňová reforma, a to z mnoha hledisek. V prvé řadě je u nás opravdu příliš málo zatížená, prakticky není progrese. Druhá věc – u nás vůbec nejsou daně z kapitálových výnosů, ačkoliv obvykle bývají 26 procent, stejně tak daň z příjmů právnických osob je nižší, než je běžný průměr. Podle mého názoru se musí rozdělit daňové břemeno spravedlivě na ta ramena, která to mohou nést,“ navrhl Špidla.

Bývalý ministr práce a sociálních věcí připomněl, že běžné nástroje, které byly „vypracovány pro průmyslovou nebo řekněme mírně postprůmyslovou ekonomiku“, přestávají fungovat. „To je další důvod pro velkou daňovou reformu. Konsolidace veřejných financí není možná bez daňové reformy hodné toho jména,“ dodal Špidla.

NA ZÁZNAM CELÉHO POŘADU SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE.

 

Blogy