Špidla ostře k ODS: Snaží se naplnit svůj dávný sen o zničení průběžného důchodového systému

17. května 2023

ODS se snaží naplnit svůj dávný sen – zlikvidovat průběžný systém a nahradit ho důchodovým připojišťováním, řekl ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS bývalý ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla (ČSSD). Zdroje na důchody podle něj pořád jsou.

vladimir-spidla-2_2.jpeg

NA ZÁZNAM POŘADU SEMŮŽETE PODÍVAT ZDE.

Důchodová reforma, kterou navrhuje vládní pětikoalice, podle Špidly znamená, že průběžný důchodový systém bude ztrácet svou sociální relevanci. „ODS se snaží naplnit dávný sen, který se jim nepodařilo protlačit přes sociálnědemokratický odpor, a to v podstatě zlikvidovat průběžný systém a nahradit jej nějakými typy důchodového připojišťování v rámci kapitálových systémů,“ řekl ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS Špidla.

Vládní rozpočtová rada podle něj ve svých materiálech říká, že v roce 2058, kdy bude demografická situace nejhorší, bude v Česku 3,1 milionu lidí starších 65 let a na jednoho důchodce má připadat 1,65 ekonomicky aktivního člověka. „Náklady na starobní důchody budou 10,5 procenta HDP, teď je to 7,7 procenta. To není údaj, který by znamenal, že jsme zády ke zdi. Je řada zemí, které se těmto hodnotám blíží v současné době a jejich veřejné finance nejsou rozvrácené,“ zdůraznil Špidla a jako příklad uvedl Polsko. „Chtěl bych upozornit, že třeba Polsko v současné době dává přibližně 10 procent HDP na důchody a nemám pocit, že by se rozpadalo,“ podotkl bývalý ministr.

Kdy se Češi dočkají důchodu? A bude jim stačit na důstojný život? O hlavních změnách vyplývajících z připravované úpravy penzijního systému ve speciálním vysílání CNN Prima NEWS debatují bývalý premiér Vladimír Špidla (ČSSD), ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), ekonomka Danuše Nerudová a poslanec Aleš Juchelka (ANO).

zdroj: CNN Prima NEWS 16. května 2023 odkaz zde


Blogy