Začal sjezd ČSSD, delegáti budou volit místopředsedu. Projedná se návrh nových stanov a strategie

7. ledna 2023

Český rozhlas 7. ledna 2023: Uzavřeným jednáním v sobotu v Brně začal 44. sjezd České strany sociálně demokratické (ČSSD). Asi dvě stovky delegátů budou v hotelu Passage volit nového místopředsedu. Nahradí Tomáše Petříčka, který na funkci rezignoval. Dále projednají návrhy nových stanov a strategii pro návrat do Poslanecké sněmovny, odkud sociální demokraté vypadli v posledních parlamentních volbách.

44-sjezd-cssd-vlajka.jpg

Pro novináře se sjezd otevře až po úvodní neveřejné části, patrně na projev předsedy Michala Šmardy a další následující programové body, včetně volby místopředsedy a diskuse o stanovách a strategii strany.

ČSSD předloni se ziskem 4,65 procenta hlasů nepřekročila poprvé za dobu samostatné ČR zákonnou pětiprocentní hranici pro vstup do dolní komory Parlamentu.

Předsedou strany se poté stal starosta Nového Města na Moravě Šmarda, který slíbil připravit nové stanovy a finančně stranu ozdravit. Médiím před sjezdem řekl, že se za rok podařilo zbavit ČSSD zhruba 90 procent dluhů.

Návrh stanov by měl podle Šmardy zjednodušit strukturu a procesy uvnitř strany a umožnit členům co nejvíce se podílet na jejím chodu.

Na sjezd přijel předseda se třemi variantami návrhu. Podporuje tu, která by přinesla nejvýraznější změny. Už na příštím řádném sjezdu koncem roku by podle ní například volili předsedu místo delegátů sjezdu všichni členové strany.

zdroj: Český rozhlas/irozhlas.cz 7. ledna 2023 odkaz zde

Blogy