Antonín Seďa: Bez bab

13. července 2010

A tak s největší pravděpodobností budeme mít vládu „rozpočtově zodpovědnou“ , jak tvrdí budoucí premiér P.Nečas nebo „rozpočtově nezodpovědnou“ , jak tvrdí první místopředseda ČSSD B.Sobotka. Co je však jisté je skutečnost, že bude bez zastoupení něžného pohlaví. No uvidíme, co na to řeknou véčkaři z Věcí veřejných v případném hlasování. Zřejmě předseda R.John by musel výsledky hlasování „poupravit“, protože jinak si neumím představit, aby prošli pouze mužští kandidáti na ministerské posty, a to bez ztráty kytičky.A to u politické strany, která deklaruje rovné příležitosti mužů a žen, je velmi neobvyklé.

Vládu bez bab R.John zdůvodnil tím, že ženy vyjednavačky, které „nakoukly“ pod pokličku vrcholné politiky, účast ve vládě odmítly. Je tedy otázkou, zda VV jiné „použitelné“ ženy vůbec mají či nemají. Osobně se domnívám, že věc se má trochu jinak a pevně věřím, že se pravda brzy vyjeví. Vlastně se již vyjevila. Jakýsi klub angažovaných podnikatelů sponzoroval VV. V tomto klubu jsou V.Bárta, který věnoval straně 2,8 milionu korun a bude za ni ve vládě jako ministr dopravy, dále K.Jankovský dal VV 3 miliony Kč a byl navržen do funkce ministra pro místní rozvoj, M.Babák sponzoroval stranu R.Johna 3,5 miliony korun a stal se poslancem a vyjednavačem v několika odborných týmech.

Mimoto pravicové strany, zejména TOP 09 a Věci veřejné, sice přiznaly předvolební kampaně za několik desítek milionů korun, ale vsadím se, že to bylo o mnoho více. Stačí si spočítat to množství inzerce v celostátních denících či na internetu, ty stovky billboardů či časopisů, včetně Kalouskových složenek do každé české, moravské i slezské domácnosti.Takže museli být sponzoři – podnikatelé, kteří stranám spolufinancovali předvolební kampaň a dnes budou chtít své peníze minimálně nazpátek.Alespoň ve formě „úpravy“ české legislativy v jejich prospěch. Říká se tomu lobbing, ale jde spíše o jasnou politickou korupci.

Například kandidát na ministra dopravy za VV Vít Bárta již dnes deklaroval, že otevře železnici soukromým dopravcům. A reakce majitele Student Agency R.Vančury na sebe nedala dlouho čekat. Však také VV volil. Bártu sice nezná, ale velmi dobře se zná s předsedou R.Johnem. Druhým případem je Z.Bakala, majitel deníku Hospodářské noviny, které v předvolební kampani stranily a stále straní české pravici. Sám majitel se zapojil do podpory přicházející vládní koalice svým článkem a poté se přiznal, že i finančně výrazně podpořil ODS, TOP 09 i Věci veřejné. Vždyť má jistý problém s bývalými byty OKD, kterému ta zlá levice jejich prodej před volbami zablokovala. Musíme si počkat, kam se kauza s OKD byty posune za koaliční vlády P.Nečase. Čas ukáže, kdo tahá za nitky Věcí veřejných. Zda hlasující véčkaři či tajemní sponzoři a mecenáši.

Blogy