Bankrot: Nečas a Kalousek vs. Economist a Zámečník

19. května 2010

Zatímco penzisté zděšeně zírají na Kalouskovy složenky a noviny jsou plné inzerátů ODS hrozících Česku bankrotem po vzoru Řecka, někteří ekonomové i média upozorňují na nebezpečí pravého opaku. Místo propadu rozpočtu nám hrozí deflace a stagnace ekonomiky.

Jak píše s odvoláním na hlavní komentář týdeníku Economist analytik serveru Aktuálně.cz Petr Holub, „Česko může posloužit jako příklad země, kde rozpočtové úspory ekonomický výkon vážně poškozují“. Economist totiž varuje, že pokud zadlužené evropské země neuváženě přistoupí na německý požadavek brutálních rozpočtových škrtů, může je to odsoudit k deflaci a stagnaci. Česká republika patří k zemím s malým dluhem a s vysokým přebytkem zahraničního obchodu. Spolu s Německem, Belgií, Nizozemskem a Finskem jsme jediní v Evropě, kterým může vývoz průmyslových výrobků rozpočet ochránit. My a Nizozemsko jsme navíc jediné evropské země, které obnovily vývoz na předkrizovou úroveň. Příliš výrazné škrty rozpočtu by ale mohly definitivně zadusit již tak špatnou domácí poptávku a způsobit naší zemi nebetyčné problémy.

(Viz: http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/penize/clanek.phtml?id=668473).

Nebudu se tady vychloubat, že proexportní politika je přesně to, na co sociální demokracie v oblasti ekonomiky v letošních volbách sází. Místo toho se chci zastavit u skoro úsměvné části rozhovoru, který sobotním Lidovým novinám poskytl respektovaný ekonom, jinak ale aktivní ekonomický poradce ODS Miroslav Zámečník. Když se ho redaktor Petr Kamberský zeptal, zda České republice hrozí akutní státní bankrot, Zámečník se nezachoval jako ideolog, ale jako ekonom. A odpověděl: „To jsou kecy, to je propaganda. To netřeba brát vážně.“

Jeho volební lídr Petr Nečas a šéf kampaně Ivan Langer rozhodně Zámečníka za tu upřímnost nepochválí: ve stejném vydání Lidových novin je totiž obří inzerát ODS snažící se burcovat voliče právě státním bankrotem. „Socialisti v Řecku, stejní jako v Česku“, hlásá titulek dokreslený fotografií hořící ulice v Athénách.

Úroveň té drzé lži ocení jen opravdový fajnšmekr, který ví, že právě řečtí socialisté prosadili v parlamentu radikální úspory rozpočtu navzdory odporu řecké pravice. Lídr pravicové Nové demokracie Antonis Samaras dokonce v projevu prohlásil, že „dávka léku (myšleno úspory rozpočtu) je tak silná, že hrozí smrtí pacienta“. Pak jeho pravice hlasovala proti úsporám spolu s komunisty a anarchisty. Orientovat se a dozvědět se pravdu v letošní české volební kampani zkrátka opravdu vyžaduje postřeh a dobré informace.

Blogy