Boj opozice proti právnímu státu a elektronické evidenci tržeb

23. června 2015

Úkolem opozice v běžném demokratickém státě je hlídat vládu, aby nezneužívala svého postavení a jednala podle zákonů, čímž chrání právní stát. U nás tomu tak bohužel není. Naše opozice se zmítá v těžké krizi, kdy místo aby jí rostly preference kvůli kritizování vlády, naopak jí preference klesají. Vláda je oblíbená, odvádí dobrou práci, čímž bere opozici vodu na její pomyslné mlýny. A tak se naše opozice, vyjma KSČM, rozhodla k zásadnímu kroku, jít v honbě za volebními preferencemi svou politikou i proti konceptu právního státu. Jedině tak si totiž můžeme vysvětlit rétoriku TOP09, ODS a bývalých členů Úsvitu odmítající zavedení elektronická evidence tržeb (EET).

Jejich hlavní argumentem proti EET je, že jejím následkem zbankrotuje mnoho podnikatelů, jejichž zájmy se cítí reprezentovat. Proč by ale měli zbankrotovat? Koupí registrační pokladny to nebude, když vláda chystá pro podnikatele jako kompenzaci za její koupi slevu na dani. Takže jediný, kdo je opravdu EET ohrožen, je ten, kdo neplatí daně a kdyby je musel začít platit, nebyl by konkurence schopný a zbankrotoval by.

Opozice se tedy veřejně (!) zastává neplatičů daní a svým bojem proti EET brání neplatiče před plněním jejich zákonných povinností a umožňuje jim vytvářet neplacením daní nekalou konkurenci, kterou poškozuje své ostatní voliče z řad podnikatelů, kteří jednají podle zákonů a řádně platí daně. A tím také přestává prosazovat zájmy slušných podnikatelů. Dosud jsme byli zvyklí, že lídr pravicové opozice TOP 09 s jejím menším pravicovým „sourozencem“ ODS útočily na sociální stát. Nyní u nich ale nastal velký předěl, když se ve jménu ochrany neplatičů daní, kterým se chtějí dostat zalíbit a získat přízeň v příštích volbách, pustily do zásady právního státu stvrzující, že právo platí pro všechny a všichni podnikatelé by tedy měli dle daných zákonů danit. Pravice svou argumentací proti EET v důsledku vlastně prosazuje právo na neplacení daní. Ale normální je daně platit. Toto jednání ze strany opozice je pouze dalším důkazem, že pravice se dostala kromě krize popularity i do morální krize, když veřejně obhajuje neplatiče daní.

Bohužel i dalším argumentem proti EET opozice dokazuje buď svou ekonomickou neznalost, nebo ochotu schylovat se k demagogii, když tvrdí, že krachem neplatičů daní se zvýší razantně a dlouhodobě nezaměstnanost, protože budou zaměstnanci zbankrotovaných zaměstnavatelů bez práce. Dá se očekávat aplikací EET jisté klopýtnutí v dosavadním tempu snižování nezaměstnanosti, ale pouze malé a krátkodobé. Proč? Protože tím, že na trhu zmizí nabídka výrobků nebo služeb ze strany zkrachovaných podnikatelů přeci nezmizí i poptávka po těchto výrobcích nebo službách. Neplatiči svým zkrachováním na trhu uvolní místo podnikatelům s větší efektivností práce, kteří aby obsadili uvolněné místo na trhu, budou muset přijmout nové zaměstnance, kterými se koneckonců mohou stát i zkrachovalí podnikatelé. Mimo to si efektivnější výrobci a poskytovatelé služeb budou moci dovolit platit vyšší mzdy svým zaměstnancům.

Výsledkem zavedení EET bude kromě zvýšení efektivnosti výběru daní a boje s neplatiči daní i celkové zvýšení produktivity české ekonomiky, kterou už nebude dusit nekalá konkurence vznikající na základě neplacení daní a jejímž následkem bude moci dojít i k zvýšení mezd zaměstnanců.

Blogy