Brdským obcím opět svitla naděje

2. března 2010

Výstavba plánovaného amerického radaru měla brdským obcím v zanedbávaném území kolem vojenského výcvikového prostoru údajně přinést rozkvět a prosperitu. Aby obce upustily od svých protestů, naslibovala jim Topolánkova vláda 1,250 miliardy na jejich rozvoj. Tyto finance měly být určeny převážně na výstavbu zanedbané infrastruktury, tedy vodovodů, kanalizací a čističek odpadních vod, ale i na rekonstrukci základních škol či obecních bytů.

Bylo vždy zdůrazňováno, že tyto obce si zaslouží pozornost vlády, jsou zanedbány, a tak je třeba jim pomoci. Bez ohledu, zda radar stát bude či nebude. Když však nová americká administrativa Baracka Obamy na radar rezignovala, všechny sliby rázem splaskly jak mýdlová bublina a obce na tom zůstaly stejně jako dříve – se zanedbanou nebo neexistující infrastrukturou, mizivými pracovními příležitostmi, prostě zapomenutý kout světa. Některé na tom byly dokonce ještě hůř než dříve. Nadělaly si totiž dluhy za přípravu projektů, na které měly slíbené peníze. V dobré víře, že peníze dorazí.

Nemohu se zbavit dojmu, že slib daný Topolánkovou vládou obcím byl jenom jakousi vějičkou. Při vystoupení v Poslanecké sněmovně jsem dokonce použil obrat “slíbíme jim prachy a zavřeme jim huby”. Řečeno možná drsně, ale tak jsem to nejen já vnímal. Sliby se však mají plnit. Vyzval jsem proto spolu se středočeským kolegou Dolejšem předsedu vlády i ministra financí, aby nenechali toto území na holičkách a splnili sliby dané jejich předchůdci. U předsedy vlády intervenovala i paní hejtmanka Emmerová. Tyto snahy nakonec vyústily v únorovou schůzku s ministrem financí Janotou, kde bylo dojednáno uvolnění částky dvě stě milionů korun na financování spoluúčasti obcí u již připravených projektů. Část peněz by mohla přijít ještě letos. Na čerpání další zhruba jedné miliardy korun by měl být vytvořen speciální integrovaný dotační program, v němž budou peníze z národních i evropských zdrojů a který bude určen výhradně pro brdské obce. Jeho čerpání by mělo být rozloženo na období tří až pěti let. Obce nyní musejí provést inventarizaci připravených projektů a vytvořit seznam těch životaschopných. Jen v plzeňské části Brd má čtrnáct měst a vesnic připravené akce za celkem šest set milionů korun. Jedná se především o dostavbu chybějící či rekonstrukci dosluhující infrastruktury. Nejsou to žádné megalomanské stavby. V naprosté většině případů se jedná o vodovody, kanalizace nebo čističky odpadních vod.

A opět bude ustavena komise pro rozvoj Brdska, rozpuštěná loni v květnu, v níž budou kromě čtyř zástupců z Plzeňského a čtyř ze Středočeského kraje také představitelé ministerstev financí, pro místní rozvoj, zemědělství a životního prostředí. Komise by měla pomoc brdským obcím koordinovat.

Blogy