Co bude radit Zajac Kalouskovi?

15. července 2010

Slovenský pravicový politik a bývalý ministr zdravotnictví Rudolf Zajac bude radit na ministerstvu financí Miroslavu Kalouskovi. Jaké rady si za peníze českých daňových poplatníků Miroslav Kalousek od pana Zajace může pořídit?

Zajac se na Slovensku proslavil zaváděním poplatků a přímých plateb ve zdravotnictví, snižováním platů zdravotníků, privatizací nemocnic a privatizací zdravotních pojišťoven. Byl známý také arogancí, s níž protlačoval své návrhy hlava nehlava. Dodnes zní jeho jméno mezi Slováky podobně, jako když u nás připomenete mezi řečí Tomáše Julínka (vlastně vůči veřejnosti používali stejně nepřátelský vzorec chování).

Přítomnost Rudolfa Zajace v úřadu nejvlivnějšího člena vlády (Kalousek má ve skutečnosti ve vládě více ministrů než Nečas) nevěstí pro naše zdravotnictví a také pro způsob prosazovaní vládních reforem nic dobrého. Zajac bude nepochybně využívat své pozice, aby reformy při vyjednávání detailů (a ty často rozhodují) posouval do vlastní ultraliberální a privatizační polohy. Ministr zdravotnictví není silná politická figura, v úřadu se, jak to sám popisuje, ocitl náhodou a z vůle Miroslava Kalouska. Druhou špatnou zprávou tedy je, že Rudolf Zajac bude, se silným ministerstvem financí za zády, faktickým šéfem českého zdravotnictví.

Současný ministr zdravotnictví Leoš Heger je nepochybně zkušený odborník (za vlád ČSSD byl ředitelem fakultní nemocnice v Hradci Králové). Pokud by měl nyní nejasnosti v tom, jaký vztah k němu pan Zajac bude zaujímat, může se zeptat bývalé ministryně Juráskové na časy, kdy sloužila pod svým náměstkem Šnajdrem.

Blogy