Hloupý nápad na destabilizaci zdravotnictví

8. března 2019

Když se na konci února objevily informace o tom, že ministryně financí Alena Schillerová jedná s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem o tom, že by stát mohl přestat platit za děti, seniory a nezaměstnané zdravotní pojištění, strhnul se kolem toho pořádný poprask. Oba členové vlády za ANO upozorňovali, že jde o součást rozsáhlé daňové reformy, kterou připravuje Ministerstvo financí. Cílem je prý dosáhnout toho, aby systém nebyl příliš závislý na ekonomickém cyklu.

Představený návrh však naprosto postrádá logiku a ve svém důsledků může absolutně destabilizovat české zdravotnictví. Sedmdesátimiliardový výpadek, který by byl přenesen na bedra obyčejných lidí, snad nemůže akceptovat dnes už nikdo. Je to takový klasický recept z pravicové kuchařky: když chybí peníze, důchodci jsou ti, na kterých se šetří jako první.

Neměli bychom se nechat ošálit ani navrhovaným snížením daně z příjmů fyzických osob doprovázeným zvýšením odvodů za zdravotní pojištění. To nakonec dopadne právě na ty nejchudší. Ti dnes totiž díky daňovým úlevám neplatí žádné nebo minimální daně. Významný podíl jejich platby státu však tvoří odvody, které by se s návrhem ještě víc zvýšily!

A přitom by si Česko konečně zasloužilo pořádnou změnu daňového mixu. Začít méně danit spotřebu a práci a víc danit kapitál. Vždyť už léta stát každoročně vybírá na daních víc peněz od obyčejných lidí než od korporací, které odsud následně ve velkém peníze vyvádějí pryč. Kolik se toho na lidi musí ještě naložit, než si to přiznáme?

Komentář vyšel 8. března 2019 na webovém portálu peníze.cz.

Blogy