J. Birke: Nová opatření uspoří desítky tisíc korun

1. prosince 2022

K vánočním svátkům v Náchodě neodmyslitelně patří světýlka a vánoční strom. Ten největší už stojí na Masarykově náměstí. V letošním roce je to krásný smrk omorika, který byl dovezen z Bakova, kde rostl u rodinného domu a svou velikostí již ohrožoval okolí, takže jeho využití pro vánoční čas je praktické a rozumné.

jan-birke_9.jpg

Děkujeme Jarmile Ulichové a Markétě Šnajdrové, jež ho pro účely vánoční výzdoby městu darovaly. Další vánoční dominanty, které pocházejí z pozemků města Náchoda, zdobí prostor před nádražím a na kolonádě Malých lázní v Bělovsi.

Světelná výzdoba nechybí ani v ulicích na sloupech veřejného osvětlení, na ostatních náměstích v centru a před nádražím. U kostela sv. Vavřince je již tradičně instalován dřevěný betlém. Krásnou výzdobou se díky Středisku volného času Déčko a dětem z náchodských základních a mateřských škol chlubí i více než dvě desítky květináčů v prostoru celého náměstí. Děkujeme všem, kteří pomohli s vánoční výzdobou – tradičně si pořádně „mákli“ i pracovníci Technických služeb a strážníci městské policie.

Z důvodu snížení spotřeby elektrické energie jsme však byli nuceni letos instalaci vánočního osvětlení ve městě lehce zredukovat. Osvětlení není podél komunikací, ale pouze na křižovatkách. V centru města zůstane vánoční osvětlení zachováno ve stejném rozsahu jako v loňském roce, bude však svítit jen do půl jedenácté večer a ráno pak od půl páté, tedy stejně jako veřejné osvětlení. Vánoční strom bude na Masarykově náměstí zářit 24 hodin denně, jako tomu bylo v minulosti.

Díky těmto opatřením očekáváme úsporu v řádu desítek tisíc korun, nehledě na to, že tak letos ušetříme i nemalou částku spojenou s instalací veškerého vánočního osvětlení. Věřím ale, že tato úspora bude pro občany dobrým argumentem a sváteční nálada je bude provázet celým adventem.

zdroj: Lidové noviny 1. 12. 2022

Blogy