J. Birke: Špatnou i dobrou práci odvádějí obě pohlaví

9. března 2022

Znám desítky velmi schopných žen starostek, se kterými jsem se za svůj pracovní život potkal, a jsem přesvědčen, že drtivá většina z nich odvádí skvělou a pro občany měst a obcí nadmíru prospěšnou práci.

birke-profil_1.jpg

Přijde mi samozřejmé a přirozené, že ženy zastávají práci starostek, stejně jako to, že vykonávají práci lékařek, ministryň, učitelek či jakékoliv další. Jsem za to rád – to je rovnoprávnost, jakou chceme, a nemusíme kolem ní dělat složité mediální tanečky.

Osobně neuznávám obsazování postů podle pohlaví, protože vím, že špatnou či dobrou práci může odvést stejně tak muž jako žena.

Proto vlastně za největší zásluhu starostek považuji, že si obhájily své místo a že se již nedělají žádné genderové rozdíly. A abych na někoho nezapomněl v českých reáliích, rád zmíním třeba starostku spřáteleného polského města Kudowa-Zdroj Anetu Potocznou. Měli jsme možnost blízce spolupracovat i na složitých projektech v době covidové pandemie a právě tehdy se ukázalo, jak skvělou starostkou je. MDŽ není komunistický svátek Přestože moc neuznávám rozdělování na muže a ženy v práci, v případě svátků a rodinných záležitostí se určitě řadím k těm, kdo ctí tradici. A zamyslím-li se nad dnes již trochu opomíjeným Mezinárodním dnem žen, rád bych připomněl, že byl stanovený Organizací spojených národů u příležitosti výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908. Mezi jeho cíle patřilo také volební právo žen. Nejde tedy o žádný komunistický svátek, a tak bychom k němu měli přistupovat i dnes.

Proto i my na náchodské radnici tento svátek rádi slavíme: je to moc pěkná příležitost ženy potěšit, podpořit a poděkovat za vše dobré. Ostatně, jsem spokojený manžel a hrdý otec dvou dcer, takže já MDŽ slavím i doma. A s velkou radostí.

zdroj: Lidové noviny 9. 3. 2022

Blogy