J. Hamáček: Zadlužení kvůli nižším daním pro bohaté nedává smysl

11. listopadu 2020

ČSSD podporuje návrh státního rozpočtu na rok 2021 se schodkem 320 miliard korun. Kdy jindy by si měl stát půjčit, než v době zdravotní a ekonomické krize? Potřebujeme silný stát s funkčním zdravotnictvím a bezpečnostním systémem, který dokáže čelit krizím a hrozbám, ať už bezpečnostním, zdravotním, živelným nebo kybernetickým. To není zadarmo a rozpočet na to musí pamatovat.

Pořád však vláda jako řádný hospodář musí zvažovat, kolik si půjčí a jak to v budoucnu splatí. Premiérův návrh na zavedení sazeb daně z příjmu 15 a 23 procenta však znamená mínus dalších 90 miliard korun a celkový schodek rozpočtu by přeskočil 400 milionů! Vydělali by na tom jen zaměstnanci s velmi vysokými platy, ale vláda, kraje nebo obce budou mít problém udržet kvalitu veřejných služeb v kvalitě, na kterou jsou občané zvyklí.

A kdo zaručí, že se tímhle tempem se nedostaneme do situace, kdy nebudou peníze na platy pro zdravotníky, sestřičky, vojáky, hasiče nebo policisty? Nebo na důchody, na nemocnice nebo že se nezavede školné? Problémy, které při stotisícových příjmech řešit nemusíte.To není strašení či malování čerta na zeď, to je prostě fakt.

Sociální demokracie vždy zastávala názor, že se má v první řadě pomoci lidem s nižšími příjmy. Řešením však není další díra do státního rozpočtu. Bez debaty, kde peníze vezmeme, je to hazardování s celým naším státem a osudem spousty lidí. Proto ČSSD dlouhodobě mluví o zavedení bankovní daně nebo vyšším zdanění velkých nadnárodních firem, aby “neodkláněly” své obrovské zisky do zahraničí a více z nich zbylo v České republice.

Navrhuji zrušení superhrubé mzdy tak, jak s ním počítá vládní program (se sazbami 19 a 23 %), a k tomu zvýšení slevy na poplatníka. Ulehčí to lidem s nižšími příjmy a podpoří spotřebu ekonomiky.

Na vládě se dohadujeme dost často i o miliony či desítky milionů, abychom zajistili to, co lidé od státu očekávají. Tam patří miliardy korun, na vybavení a platy hasičů, vojáků či policistů, na kvalitu domovů seniorů, na kvalitní hygienickou správu a další a další. Ne lidem, kteří mají měsíčně 100 tisíc korun! A opravdu je potřeba zopakovat, že moc nedává smysl, aby celá naše země prohloubila své zadlužení kvůli lidem se statisícovými příjmy tak, aby si přilepšili o tisíce měsíčně a lidé s nízkými příjmy dostali jen pár desítek korun.

Autor: Jan Hamáček

Zdroj: iDnes.cz, 11. 11. 2020

Odkaz: ZDE

Blogy