Jak jsme se dnešní vládě postarali o program

21. července 2010

Dnes se koná první pracovní zasedání vlády Petra Nečase. Je paradoxní, že prakticky až na jeden návrh se o celý program schůze postarala opoziční ČSSD. K projednání s rozpravou má vláda na stole tři naše návrhy zákonů, jeden se týká přímé volby prezidenta republiky, druhý obecného referenda a třetí se zabývá úplným zrušením zdravotnických poplatků.

Bude zajímavé, jak se vláda k těmto našim návrhům postaví. A to zejména vzhledem k tomu, co strany před volbami deklarovaly. Neočekávám sice, že by se ODS či TOP 09 připojily k naší iniciativě ohledně zrušení zdravotnických poplatků, jsem ale zvědav, jak se k tomuto našemu návrhu postaví politická strana Věci veřejné. Ta před volbami voličům slibovala zrušení poplatků, při tvorbě koaliční smlouvy však změnila názor a nakonec prakticky souhlasila s jejich navýšením. Stejně tak je to s obecným referendem, které ČSSD předkládá jako návrh zákona již poněkolikáté. I když se Věci veřejné snaží ve veřejnosti vzbuzovat dojem, že jsou to "véčkaři" a ne "ABLkaři", kteří hýbou politikou Věcí veřejných, pondělní vyjádření poslankyně VV Kateřiny Peake naznačuje, že obecné referendum z dílny poslanců ČSSD shodí vláda pod stůl.

Možná ale právě proto, že před volbami Věci veřejné slibovaly zrušení regulačních poplatků a chlubily se referendem ke každé závažné záležitosti, jim nakonec dalo 40% voličů hlas kvůli tomu, že je považovali za "menší zlo", jak vyšlo najevo z aktuálního průzkumu STEMu.

Dnešní jednání tak může být pro tyto voliče názornou ukázkou, jaké "menší zlo" si vlastně zvolili.

Blogy