Jak se stát zlatým slavíkem české politické scény?

22. dubna 2010

Popularita politika je zajímavým vedlejším produktem jeho práce. Někdy je toto kritérium ale maličko komické a většinou už vůbec není objektivní.

Radek John je „hvězdou“ naší politiky. Ne, skutečně nemám nic osobního proti Radku Johnovi, ale tento výsledek průzkumu agentury STEM je prostě pouhým odrazem faktu, že se naše veřejnost ještě nenaučila vnímat politiku jako uchopitelnou práci, ale že veřejnost vnímá jasná, nekomplikovaná sdělení bez ohledu na to, zda jsou proveditelná a zakomponovatelná do našeho prostředí, do běžného života občana.

Netěší mně to, ale vím, že proti tomu není obrany. Tvrdá práce a hájení programu neobstojí snadno proti populárním nabídkám. Kde vidím problém? Připustím-li úspěch Věcí veřejných ve volbách, začne mít tato nová strana ihned po nich problém s realizací svých hesel a slibů. O většině z těchto vábniček musí jejich nositelé už nyní vědět, že jsou nerealizovatelné. Ale co, úspěch světí prostředky, a důležité je mít ve sněmovně několik poslanců. Poslanců, kteří stejně jako v nedávné minulosti pánové a dámy ze Strany zelených, nebo Unie svobody budou hrát roli na misce vah možné křehké většiny ve sněmovně. Vliv, který taková strana na chod státu má, máme všichni v živé paměti a není třeba jej obsáhle popisovat.

Přeji Radku Johnovi jeho popularitu. Jako mediální mág a dlouholetá tvář obrazovky komerční televize s ní umí jistě dobře marketingově zacházet. Ale každý volič, ať už pravicový, či levicový by měl dobře vážit, zda je v jeho zájmu povrchní vnímání tváří a líbivých hesel, nebo je v jeho zájmu, věnovat víc prostoru obsahu toho co chce politik sdělit.

Nejde jen o to, jak lidem podstatu našich programů říkáme, ale především CO jim chceme sdělit. A také to, jak TO chceme realizovat. Nechci a nebudu nikoho vyzývat k tomu, jak se má prezentovat, tím méně stranu, která vsadila především na schopnost pracovat s veřejným míněním. Chci jen požádat o moudré posuzování obsahu a jeho upřednostnění nad formou.

Nebudí mně ze snů představa, že Radek John bude premiérem této země. Dokonce v sobě ani nenacházím stopu žárlivosti na jeho dominantní postavení na žebříčku popularity politiků. Uvědomuji si totiž, jakou cenu bude muset v budoucnosti za své mediální čarování zaplatit. Smutné je, že spolu s ním budeme platit všichni.

Blogy