21. září 2021
Blíží se volby. Takže si jdou všichni politici po krku. Dokonce ještě více, než obvykle. Což je co říct. Občas je to jen kolorit a taková hra okolo, některá tvrzení jsou ale nebezpečná. Třeba to, že si půjčujeme na důchody.
Právě tak to staví pravice.
Ano, samozřejmě obecně platí, že si půjčujeme. To vidí každý, že dluh roste, vždyť máme nebývalé deficity státního rozpočtu. Ale proč neříkají kolegyně a kolegové, že si půjčujeme na silnice, na pomoc vyplacenou v rámci kovidových programů, na nové houfnice pro armádu, na platy policistů a hasičů nebo na dotace přimíchávání biopaliv do pohonných hmot? Proč vytahují právě důchodce?
Trochu to ukazuje pohled na věc. My to vidíme tak, že nejdříve jsou lidé (především ti s nižšími příjmy, jako třeba právě důchodci), pak až následují věci (třeba ty houfnice nebo silnice). Z našeho pohledu sociální demokracie si proto nepůjčujeme na lidi, ti jsou první na řadě, tedy v té části rozpočtu, kde jsou výdaje kryté příjmy, ale půjčujeme si na věci. Chápu, že to někdo chce vidět opačně – to je otázka osobních priorit. Ale štvát proti sobě generace s tím, že naši rodiče jsou „příliš nákladní“?
Ten problém s optikou je samozřejmě širší a netýká se jen opozice. V debatě na CNN Prima News prohlásila ministryně financí Alena Schillerová (ANO), že čeští zaměstnanci nemají nárok na vyšší platy, protože mají nízkou produktivitu práce.
Tak tedy moje optika je o dost jiná. Zaměstnanci jsou schopni ovlivnit tak akorát intenzitu práce. Jenže i kdyby dělali 365 dnů v roce 24 hodin jako motorové myši, moc jim to nepomůže. Klíče k produktivitě jsou trochu jinde.
Pracuje český dělník v Boleslavi hůř a méně než německý ve Wolfsburgu? Pracuje Čech v Siemensu hůře a méně než Němce u stejné firmy? Je pokladní v Lidlu v Břeclavi horší než pokladní v Lidlu někde v Bavorsku? Kdeže. Ne, ne, ne. A při každém dalším příkladu musím dodat: Ne. Nezkoušejte na nás tuhle hru, která má vysvětlit třeba čtyřicetiprocentní mzdu ve srovnání se stejnou prací u sousedů v Německu nebo Rakousku.
Pravda je naprosto jiná.
Máme méně efektivní podporu smluvního výzkumu a inovací, máme menší míru investic a s tím pomalejší automatizaci a digitalizaci. Máme zde dědictví mzdového dumpingu, které se pravici a ANO nějak nechceme překonat, protože by to bolelo. A bolelo by to hlavně velké koncerny, holdingy, nadnárodní konglomeráty. Máme nízkou minimální mzdu (zdaleka ani ne poloviční proti Německu). Máme přetrvávající štědrý dotační systém velkých podniků a téměř neúčinnou a byrokracií prolezlou podporu začínajících podnikatelů, inovativních společností, startupů. Google bez problémů uniká zdanění miliard korun tržeb, ale každého živnostníka honí finanční úřad jak nadmutou kozu. A tak dále.
V kostce: Když nebudeme mzdy tlačit nahoru, nikdy to nepřekonáme. Proč ne? No protože právě růst mezd je akcelerátor inovací, lepší organizace práce, tedy akcelerátor produktivity. S nízkými mzdami se zahrabeme v minulosti. Totéž platí o státu, který nepodporuje, ale spíše ubíjí vlastní podnikatele, zato však zavírá oči před finančními operacemi cizinců.
Moje optika je, že potřebujeme novou smlouvu práce. Že potřebujeme změnit právě tu optiku a koukat nejdříve na lidi a pak na věci. Že vyšší důchody jsou ekonomický stimul, že i vyšší mzdy a platy jsou ekonomický stimul a restrukturalizační páka, že hlavním úkolem státu je neházet lidem klacky pod nohy a poskytovat jim kvalitní veřejné služby. A také dohlížet na to, aby se živnostníkovi z Velkých Pavlovic nebo Bučovic dostalo stejného metru, jako velkému holdingu nebo nadnárodnímu koncernu. Prostě, aby se hrálo fér.
U nás na jižní Moravě je krásně, i když je zrovna škaredé počasí. Někdo by mohl říct: To je tím, že do sklípků neprší. To má možná také svůj vliv, sklípky jsou samozřejmě fajn, ale já bych upřednostnila jiné věci. Třeba to, že se dřív díváme na lidi než na věci, že jsme možná občas docela drsní, ale přímí, že si věříme a za svoji práci očekáváme spravedlivou odměnu, že ale také nechceme být otroky ekonomiky, ale ceníme si i rodičů, rodiny, dětí a volného času.
Ta nová smlouva práce by měla být taková víc jihomoravská než pražská.
zdroj: iDnes.cz 21. 9. 2021 odkaz zde