Kalouskova galerka

26. srpna 2009

V posledním roce jsem opakovaně interpeloval premiéra Topolánka i ministra financí Kalouska a žádal jsem je, aby ve Sněmovně předložili tajné urovnání s Nomurou, na základě kterého byla společnosti Nomura vyplacena suma 3,5 miliardy Kč. Stále pokládám za skandální, aby společnost, jejíž manažeři byli u nás trestně stíhaní za miliardové škody, které způsobili státu, byla nakonec odměněna z veřejných peněz za naprosto neznámých okolností. Premiér i ministr financí nikdy nesouhlasili s odtajněním této smlouvy a odkazovali na skutečnost, že smlouva je ve vyhraženém režimu a mohou s ní být seznámeny jen prověřené osoby.

Na ministerstvu financí oním klíčovým úředníkem, který tuto smlouvu připravoval, byl Radek Šnábl, jenž, jak se nyní ukazuje, byl po celou dobu v posledních letech vyšetřován orgány činnými v trestním řízení a letos v dubnu za daňové machinace pravomocně odsouzen.

Ptám se: Jak je možné, aby český stát reprezentoval v miliardových arbitrážních řízeních člověk, který nezákonně vydělával na prodeji výherních automatů a který se podílel na daňových podvodech?

Ministerstvo financí by mělo doložit, že Radek Šnábl byl opravdu oprávněn seznamovat se s utajovanými skutečnostmi. Pokud pan Šnábl prověrku opravdu měl, navzdory tomu, že byl stíhán a nakonec odsouzen, pak můžeme zřejmě rozpustit Národní bezpečnostní úřad, který takovému člověku příslušnou prověrku vydal. Pokud prověrku neměl, pak má pan exministr Kalousek vážný problém. Exministr Kalousek si nemůže Šnábla vynachválit. Říká: „Je nejlepší a nejtvrdší spolupracovník, s jakými jsem u arbitráží pracoval.“ To je možné, vzniká jen otázka, pro koho a pro čí kapsu tento skvělý muž celá léta pracuje.

Bylo by třeba se vrátit k těm - podle Kalouska skvěle vyřešeným - arbitrážím, které ministr Kalousek v posledních dnech svého úřadování tolik vychvaloval. Jedná se o arbitráže proti českému státu, které byly prokazatelně u soudu smeteny a neměly žádnou valnou šanci uspět. Proč právě tady jsme vypláceli dle mého naprosto zbytečné miliardy, je zarážející a podezřelé. Poslední informace o odsouzení Radka Šnábla za daňové podvody je důvod, abychom se ke „znamenitým“ výkonům tohoto úředníka co nejdříve vrátili a jeho operace řádně vyšetřili. Vypadá to, že nová Sněmovna bude mít po volbách hodně práce…

Blogy